مهر اهداف نخستین جشنواره «آیین سخن»/ زبان فارسی هویت ماست

اهداف و برنامه‌های نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» كه ویژه پاسداشت زبان فارسی، توسط معاونت صدا برگزار می‌شود، تشریح شد.

1401/04/08
|
11:11
|

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری جشنواره «آیین سخن» امروز هفتم تیرماه با حضور مسئولان این رویداد در سالن جلسات ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

حمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران و رییس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا در این نشست درباره دوره‌های پاسداشت زبان فارسی در رادیو بیان كرد: دوره‌های پاسداشت زبان فارسی در دوره اول برای مدیر گروه‌های برنامه ساز، دوره دوم برای تهیه كنندگان و دوره سوم برای گویندگان و گزارشگران رادیو برگزار شد.

وی ادامه داد: ما در این دوره‌ها بیش از اینكه به این سوال بپردازیم كه چگونه باید سخن بگوییم به ارزش زبان فارسی پرداختیم.

محمدزاده تصریح كرد: ما دنبال پاسداشت فرهنگ یك ملت هستیم. این ملت در زبانش تجلی پیدا می‌كند و آن را یا باید در فرهنگ شفاهی یا فرهنگ مكتوب و یا رسانه‌ها بشنویم و ببینیم. پاسداشت فرهنگ نگهداری از هویت یك ملت است و وقتی می‌گوییم زبان پارسی روی كاركرد ربط و وصل این زبان هم تاكید داریم كه یك ملت را به هم پیوند داده است.

مدیر رادیو ایران افزود: حفظ زبان فارسی برای رسانه شئون مختلفی دارد یكی این است كه درست خوانده و نوشته شود. بخشی دیگر این است كه از زبان‌های بیگانه جلوگیری شود. بخشی به این مربوط می‌شود كه ساختار زبان حفظ شود. جشنواره «آیین سخن» گامی است برای رسیدن به اهدافی كه گفته شد. امیدوارم با اهتمام همه بتوانیم به این اهداف دست پیدا كنیم.

محمدزاده یادآور شد: زبان فارسی مستقیم به هویت ملی ایران بستگی دارد و اگر كسی دغدغه ایران دارد باید بداند كه این زبان به توجه نیاز دارد.

وی درباره چشم‌اندازه این جشنواره تصریح كرد: چشم‌انداز رو به جلو است، ما پنج سال پیش با یك برنامه رادیویی شروع كردیم و امروز این حركت به یك جشنواره ملی تبدیل شده است كه بیشتر رادیوهای استانی ما هم در آن شركت كرده‌اند. امیدواریم مطبوعات و رسانه‌ها هم بتوانند شركت كنند.

محمدزاده درباره تركیب واژگانی غیرفارسی در دایره واژگانی رادیو و استفاده از كلمه عربی معاونت گفت: وقتی واژه‌ای در نظام ساختاری و آوایی زبان قرار گرفت و مردم پذیرفتند می‌تواند ادامه داشته باشد واژه معاون و معاونت هم اگرچه ریشه عربی دارد اما می‌تواند همچنان به كار گرفته شود. یكی از نگرانی‌های ما برای پاسداشت زبان فارسی همین است. ما دوره‌هایی برای مجریان برگزار كرده‌ایم اما گاهی اصطلاحاتی جا افتاده است. گوینده ما تلاش می‌كند كه تا جای ممكن درست صحبت كند.

وی افزود: از چند سال پیش رادیو ایران با همكاری برخی دستیاران برخی فیلم‌ها را ارزیابی كردیم كه مثلاً در جشنواره‌های فجر كدام فیلم‌ها به زبان فارسی توجه كرده‌اند كه این برنامه در ایام جشنواره فجر پخش می‌شود.

محمدزاده درباره برندسازی و ساخت برنامه‌های جذاب در حوزه توجه به زبان فارسی عنوان كرد: همه شبكه‌های رادیویی دنبال برجسته‌سازی هستند و برنامه‌های مختلفی هم در این زمینه دارند. ما برنامه «پارسی گویان» را داریم كه با هدف اتحاد بین پارسی گویان كشورهای مختلف ایجاد شده است و یا در برنامه‌های «قرار شاعرانه» و «كافه هنر» به این حوزه می‌پردازیم در رادیو فرهنگ نیز برنامه‌های مرتبط را داریم و در همه شبكه‌ها برنامه‌هایی دارند كه بنا داریم در حوزه آن‌ها برندسازی یا ویژندسازی شود اما هدف ما بالاتر از این است و معتقدم همان را كه صحبت می‌كنم رعایت كنیم و فرهنگ سازی در تمام سطوح شكل بگیرد.

یدالله گودرزی نیز در همین باره گفت: از بخش‌های پربار برنامه مسابقه است كه با توجه به تعداد زیاد برنامه‌ها 15 مسابقه در حوزه زبان فارسی برای رقابت در جشنواره انتخاب شده است.

محمدزاده در ادامه درباره انتقاد به شعرهای سخیف در موسیقی‌ها گفت: در برنامه عندلیب به موسیقی اصیل ایرانی می‌پردازیم كه همان ساز و آواز با هم است و در برنامه‌های دیگر هم خیلی از شهرها و ترانه‌ها را نقد می‌كنیم.

وی با اشاره به مراسم اختتامیه گفت: تجلیل از پیشكسوت‌های رادیو را داریم و از یك قطعه موسیقایی كه دو خواننده ایرانی و افغان كار را اجرا كرده‌اند رونمایی می‌كنیم.

یدالله گودرزی دبیر جشنواره «آیین سخن» نیز در سخنانی عنوان كرد: آیین سخن فعالیت خود را به صورت پویش مردمی آغاز كرد. در فروردین ماه امسال رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی این فعالیت را كلید زد و از آغاز اردیبهشت فراخوان در سه بخش منتشر شد كه بخش حرفه‌ای برنامه سازی رادیو، بخش فضای مجازی و بخش مردمی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: تمركز اصلی در نخستین دوره روی بخش حرفه‌ای بود. فراخوان به شبكه‌های ملی، استانی و شهری ارسال شد. تا 25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و فردوسی ادامه پیدا كرد. 250 برنامه رادیویی در قالب‌های مختلف به دست ما رسید. قالب‌های تصویب شده در رادیو كه از شبكه‌های مختلف رادیویی روی آنتن رفت و شامل برنامه‌های گفتار محور، تركیبی، مستند، تركیبی و تبلیغی بود.
كد خبر

دسترسی سریع