تسنیم در جشنواره ملیّ پاسداشت زبانِ فارسی صدا و سیما چه می‌گذرد؟

رادیو ایران با همكاری شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، در جهت پاسداشت، توسعه و ترویج زبان فارسی، نخستین جشنوارۀ «آیین سخن» را برگزار می‌كند.

1401/04/08
|
18:06
|

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست خبری «آیین سخن» با حضور محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، كاظم داداشی قائم‌مقام این شبكه رادیویی، یدالله گودرزی دبیر جشنواره و عبدالرسول جوادی مدیر روابط عمومی جشنواره «آیین سخن» و جمعی از مدیران شبكه‌های مختلف رادیویی و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست یدالله گودرزی دبیر نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» گفت: فراخوان این جشنواره از آغاز اردیبهشت‌ماه اعلام شد و تا 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی ادامه یافت.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین بخش جشنواره، برنامه‌سازی در حوزه پاسداشت زبان فارسی است كه دبیرخانه این جشنواره اقدام به دریافت آثار در قالب‌های مستند، گفت‌و‌گو محور، گفتار محور، مسابقه و برنامه تركیبی و نمایشی كرد.

بنابر اعلام دبیر جشنواره «آیین سخن»، بیش از 250 برنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است كه با توجه به تخصصی بودن موضوع، قابل توجه و پرشمار است. این برنامه‌ها از شبكه‌های رادیویی معاونت صدا و رادیوهای مراكز استان‌ها به دبیرخانه رسیده است.

دبیر این جشنواره درباره تركیب داوران اظهارداشت: در داوری آثار سعی شده است تا از چهره‌های نامدار رسانه و فرهنگ كشور استفاده شود. به گونه‌ای كه هم از كارشناسان رادیویی و برنامه‌سازی در تركیب داوران باشد و هم استادان زبان فارسی و ادیبانی كه با برنامه‌سازی رادیویی آشنایی دارند.

وی درباره نام داوران گفت: چهره‌هایی چون علیرضا قزوه، محمدجعفر محمدزاده، محمدرضا تركی، اسماعیل امینی، برهانی مرند، حسین قرایی، نادری، موسوی جزایری، داداشی و كمالی در داوری جشنواره «آیین سخن» حضور دارند.

سپس محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران و رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، اعلام كرد: پویش «آیین سخن» پشتوانه 5 ساله دارد كه امسال این پویش به جشنواره ملی منجر شد.

وی افزود: از دو سال پیش شورای پاسداشت زبان فارسی كه در معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تشكیل شد و دوره های آموزشی برای برنامه‌سازان برگزار كرد. از جمله دوره پاسداشت زبان فارسی برای مدیران برنامه‌ساز، دوره دوم برای تهیه‌كنندگان رادیو و دوره سوم برای گویندگان و گزارشگران رادیویی بود.

محمدزاده خاطرنشان كرد: در این دوره‌ها بیش از آن كه به موضوع چه طور غلط ننویسم و غلط نگوییم بپردازیم بیش تربه این پرداختیم كه چرا باید زبان فارسی را پاس داشت و ارزش آن در چیست و آیا كاری زیبایی‌شناسانه است یا اهمیتی بیش از این دارد؟

رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا برای نشان دادن اهمیت این موضوع به قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب استناد كرد و گفت: زبان ملی مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاخصه هویت فرهنگی یك ملت است. هر چه بر ذهنیت این ملت حاكم باشد تجسم و تبلورش در زبان ملی است. هر ملتی كه زبان ملی عاریتی و غیر اصیل داشته باشد نمی‌تواند ادعا كند كه فرهنگ ریشه دار دارد. هر چه زبان ملی ریشه دارتر باشد، فرهنگ ملی ریشه‌دارتر است و بدون تردید تجسم هویت فرهنگی یك ملت در زبان ملی اوست. زبان ملی یك آیینه است. زبان ملی ضعیف و نارسا قادر نیست در خودش یك فرهنگ قوی و غنی را بگنجاند، این اهمیت زبان ملی از نگاه شخص اول این كشور است.

این نویسنده و پژوهشگر زبان ادبیات تصریح كرد: وقتی از پاسداشت زبان ملی در جشنواره صحبت می‌كنیم به دنبال پاسداشت فرهنگ آن ملت هستیم چون این فرهنگ در زبان آن ملت تجلی پیدا می‌كند، پس پاسداشت زبان، پاسداشت فرهنگ است و پاسداشت فرهنگ یعنی نگهبانی از هویت یك ملت.

مدیر رادیو ایران خاطر نشان كرد: زبان علاوه بر كاركرد فرهنگ كاركرد ضبط و وصل دارد. زبان فارسی یك ملت را به هم پیوند داده است و پاسداشت زبان فارسی یعنی پاسداشت فرهنگ، یعنی پاسداشت ارتباط یك ملت با هم.

وی افزود: رسانه موظف به حفظ شأن زبان است كه یك بخش آن شامل درست گفتن و درست نوشتن است و بخش دیگر اینكه مانع از هجوم واژه‌های بیگانه به زبان شویم. این مسئله‌ای نیست كه فقط ما با آن مواجه باشیم. بخش دیگر، حفظ ساختار زبان و نظام آوایی آن است و از دیگر موارد این شأن حفظ خط فارسی است. تولید موسیقی فاخر و ارزشمند یكی از مواردی است كه می‌تواند به حفظ زبان كمك كند. این‌ها كار رسانه است، هم رسانه دیداری و شنیداری و هم رسانه‌های مكتوب.

محمدزاده متذكر شد: جشنواره «آیین سخن» یك آرایش رسانه‌ای برای ارزیابی وضعیت و بهبود آن است. مبحث پاسداشت زبان فارسی با جشنواره‌های دیگر متفاوت است. اگر كسی دغدغه ایران و فرهنگ ایران را دارد باید به زبان فارسی اهمیت دهد.

وی در پایان یادآور شد: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» با سخنرانی غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، علی بخشی‌زاده معاون صدای جمهوی اسلامی، مسعود احمدی‌افزادی مشاور رئیس سازمان و رئیس امور جشنواره‌های سازمان صداوسیما و با حضور جمعی از فرهیختگان و استادان زبان و ادبیات فارسی از فرهنگستان و مراكز علمی و پژوهشی زبان و ادبیات فارسی، پیشكسوتان رادیو، برنامه‌سازان و مدیران رسانه‌ای سه‌شنبه 14 تیرماه، همزمان با روز قلم در استودیوی شماره یك ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شود.

دسترسی سریع