جستجوی واژه «ایران» در اشعار صائب تبریزی

برنامه «پارسی گویان» این هفته پنجشنبه بیست و هفتم مرداد، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی به بررسی اشعار عاشورایی صائب تبریزی و هم چنین جستجوی واژه ی «ایران» در اشعار این شاعرمی پردازد.

1401/05/27
|
10:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران؛ برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه‌ها ساعت 16:00 با محوریت پاسداشت زبان فارسی از رادیوایران پخش می‌شود.
سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: این هفته پنجشنبه با حضور دكترمحمدجعفرمحمدزاده استاد دانشگاه و پژووهشگر زبان و ادبیات فارسی به بررسی واژه «ایران» در اشعار عاشورایی صائب تبریزی خواهیم پرداخت.
وی ادامه داد: صائب تبریزی از جمله شاعرانی است كه لقب «ملك‌ الشّعرایی» داشته است. دیوان اشعار این شاعر كثیرالشّعر با تصحیح‌های گوناگون و در سال‌های مختلف ‌در یك جلد، دو جلد یا سه جلد به بازار نشر راه یافته است ولی كامل‌ترین دیوان صائب تبریزی تا به امروز همان است كه در شش مجلّد و به همّت صائب‌ شناس ماهر و قهرمان سخن معاصر، استاد محمّد قهرمان منتشر شده است .
صالحی اظهار داشت: در بخش دیگری از برنامه با سیده تكتم حسینی و زهرا حسین زاده دو تن از شاعران اهل افغانستان گپ و گفت خواهیم داشت و همچنین تینا میركریمی با فارسی آموزان كره ای گفت و گو می كند.
این‌ تهیه ‌كننده در پایان تصریح كرد: در قسمتی از برنامه فرزانه شكراللهی به روال هر هفته كارشناس ادبیات بخش هایی از شاهنامه را می خواند.
«پارسی گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضور محمد جعفر محمدزاده پنجشنبه ها ساعت 16:00 و بازپخش آن سه شنبه ها ساعت 23:00 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع