پرونده بیكاری فارغ التحصیلان روی میز رادیو ایران

برنامه «ایران امروز» شنبه 6 خرداد، با حضور علیرضا منادی سفیدان، رییس كمیسون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به معضل بیكاری فارغ التحصیلان می پردازد.

1402/03/06
|
10:46
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، در فرهنگ جامعه ایرانی همیشه این كلیشه وجود دارد كه بچه‌ها به مدرسه می‌روند و مقاطع تحصیلی مختلف را یكی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند تا به پیش‌دانشگاهی و به اصطلاح دیپلم 12 ساله آموزش و پرورش برسند.

عاطفه اقتداری تهیه كننده برنامه «ایران امروز» شنبه ها بیان كرد: طبق فرهنگی كه در جامعه ما مرسوم است معمولا خانواده‌ها و همچنین سیستم آموزشی كشور فرد را در یك راه خط‌كشی شده و محدود مجبور می‌كند تا مقاطع بعد از دیپلم را نیز مانند مدرسه بگذراند. حالا فرد دیگر یك نوجوان نیست و حداقل چهار سال از عمر خود را برای گرفتن مدرك تحصیلی و فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه با مدرك كارشناسی صرف كرده است.

وی ادامه داد: حالا او یك كارشناس در رشته خودش است و احتمالا بدون شغل یا درآمدی جایگاه اجتماعی خود را بسیار بالاتر می‌بیند. زیرا لیسانس یا فوق لیسانس داشتن در جامعه ما یك مزیت محسوب می‌شود و صرفا مورد خطاب قرار دادن فرد با القاب دكتر یا مهندس توقعات شغلی فارغ‌التحصیل را بالا می‌برد.

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: آمارهای منتشر شده از فارغ التحصیلان قابل تامل وبررسی است و از همین رو ما رد برنامه شنبه 6 خرداد میزبان علیرضا منادی سفیدان، رییس كمیسون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خواهیم شد و پیرامون راه كاری برای حل این مساله گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است «ایران امروز» شنبه ها به تهیه كنندگی عاطفه اقتداری، اجرای رضا فرخی و هماهنگی فرزاد محمدی و ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع