روایتی از موفقیت ها در «دستاورد»

مستند علمی «دستاورد» به مناسبت ایام الله دهه فجر شنبه تا چهارشنبه ساعت 22:00 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/11/14
|
14:32
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، مریم بانو فطرتی تهیه كننده مستند «دستاورد» شنبه 14 بهمن گفت: كاربردهای فناوری فضایی در بسیاری از بخش‌های زندگی ما رخنه كرده است تا كیفیت زندگی بشر را افزایش دهد. همچنین این فناوری از مستعدترین فناوری‌هایی است كه می‌تواند جریان اقتصادی توسعه‌زا را در جامعه ایجاد كند؛ جریان‌های مالی كه در این حوزه در جهان جریان دارد، اكنون به میلیاردها دلار رسیده است.


وی ادامه داد: در روز هشتم بهمن امسال برای نخستین بار پرتاب موفق همزمان سه ماهواره ایرانی، با ماهواره‌بر سیمرغ، مهدا، كیهان و هاتف در مدار 450 كیلومتری قرار گرفت كه در این میان نمی‌توان از نقش فناوری فضایی در حوزه دفاعی نیز چشم پوشی كرد. این فناوری ابزارهایی در اختیار كشورها قرار می‌دهد تا به شیوه‌ای دقیق‌تر و بهتر از تمامیت ارضی خود دفاع كنند.

به عنوان مثال ماهواره‌های ردیابی می‌توانند مرزهای كشور را به دقت رصد كنند و از سوی دیگر هرگونه حمله و واكنش احتمالی در قبال كشور را به راحتی ثبت كنند.

فطرتی افزود: از همین رو در برنامه روز شنبه 14 بهمن همزمان با روز ملی فناوری فضایی با دكتر حسن سالاریه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و رئیس سازمان فضایی ایران و دكتر جعفر روشنیان عضو هیئت علمی دانشكده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی و مشاور سازمان فضایی ایران گفت و گو خواهیم كرد

گفتنی است «دستاورد» از شنبه تا چهارشنبه در دهه مبارك فجر ساعت 22:00 از رادیو ایران تقدیم می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع