تجلیل از بانوی قصه گوی ایران در مراسم پاسداشت زبان فارسی

مدیر شبکه رادیویی ایران گفت: رادیو ایران با بهره گیری از متون فاخر فارسی، پخش گفتارها درباره زبان فارسی و ایجاد گفتمان فرهنگ زبان فارسی، در امر پاسداشت زبان پارسی می کوشد.

1398/03/01
|
08:52

مراسم «آیین سخن» ویژه نگهبانی از زبان فارسی روز 31 اردیبهشت ماه در استودیو شماره هشت ساختمان شهدای رادیو با حضور تنی چند از مسوولان حوزه ادبی کشور همچون غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، علیرضا سلیمانی رئیس فرهنگستان هنر، حمید شاه‌آبادی معاون صدای سازمان صداوسیما، مهدی نوید ادهم معاون وزیر آموزش و پرورش و محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم محمد جعفر محمدزاده مدیر شبکه رادیو به روی سن آمد و درباره عملکرد یکساله رادیو ایران در خصوص آیین سخن توضیحاتی ارائه داد.
وی در این باره گفت: رادیو ایران همواره تلاش می کند با سه راهبرد خود (ایجاد گفتمان فرهنگ زبان فارسی و تسری آن به همه برنامه ها، پخش گفتارها درباره زبان فارسی و بهره گیری از متون فاخر فارسی، کمک به معرفی زبان فارسی به عنوان زبان دانش و معیار) به این مهم دست پیدا کند و در عرصه نگهبانی زبان فارسی در بین رسانه های ملی پیشتاز باشد.
محمدزاده با بیان اینکه در طی یکساله اخیر رادیو ایران در بحث پاسداشت زبان فارسی اقداماتی را انجام داده است، افزود: طراحی و اجرای بخش هایی از آیین سخن در برنامه روزانه کافه هنر، تولید و پخش بیش از یکصد بخش مستقل با حضور کارشناسان حوزه زبان فارسی، تولید و پخش 90 قسمت مستقل در برنامه صفحه من درباره شیوه های درست گویی و درست نویسی، راه اندازی برنامه پارسی گویان ویژه حوزه زبان فارسی در داخل و خارج از کشور در زمره این موارد است.
مدیر شبکه رادیویی ایران همچنین ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده در راستای پاسداشت زبان فارسی می توان به فعالیت در فضای مجازی و تولید پیام کوتاه، استفاده از ظرفیت رادیو برای تولید قطعه موسیقی فاخر ایرانی اشاره کرد و باید گفت تاکنون 20 قطعه موسیقیایی فاخر در رادیو ایران تولید شده است.
محمدزاده در ادامه به دیگر فعالیت های رادیو ایران اشاره کرده و گفت: مراقبت از گفتار گویندگان و نوشته های نویسندگان به منظور انطباق زبان و گفتارشان با زبان معیار فارسی از دیگر فعالیت های انجام شده در طول یکسال اخیر بوده است.
وی در ادامه به اصل 15 قانون اساسی نیز اشاره کرد و گفت: طبق اصل 15 قانون اساسی زبان فارسی زبان رسمی کشور است و زبان اقوام مختلف ایران در کنارش به رسمیت شناخته می شوند. از آنجا که زبان اقوام ایرانی سرچشمه و جویبار روان زبان فارسی است رادیو ایران از طریق ایرانیاران خود با سفر به گوشه و کنار ایران در اهتمام این امر کوشیده است.
مدیر رادیو ایران در پایان صحبت هایش به فراخوان اخیر رادیو ایران پرداخت و خاطر نشان کرد: شبکه رادیویی ایران طی فراخوانی از شاعران جوان و قدیمی دعوت کرده اشعاری را با محوریت زبان پارسی ارسال کنند این اشعار ضمن پخش از آنتن، قرار است سال آینده در کتابچه ای با همین عنوان چاب و منتشر گردد.
در ادامه این مراسم حمیدشاه آبادی معاون صدای رسانه ملی به نقش صدا و سیما در پاسداشت زبان فارسی پرداخت و گفت: نقش صدا و سیما در پاسداشت زبان فارسی نقش بی بدیلی است و امروز رادیو ایران می‌تواند یک نمونه دقیق برای این کار باشد چرا که رسانه طراز در زبان و ادبیات فارسی است. بخشی از واژه‌های مصوب فرهنگستان واژه‌های پیشنهادی شنوندگان رادیو ایران است و این باعث افتخار است.
وی با اشاره به اینکه برای نگهبانی از زبان فارسی عزم ملی در کشور احتیاج است گفت: فقدان مدیریت فضای مجازی در این حوزه این چشمه را آلوده می‌کند و فضای مجازی ارکان زبان فارسی را هدف قرار داده و آسیب‌زاست.
گفتنی است، در این مراسم از خادمان زبان فارسی در عرصه رسانه تجلیل شد. یکی از این خادمان برجسته مریم نشیبا است که بیش از چهل سال است برای اعتلا و آموزش زبان فارسی به کودکان کوشیده است و آموزگار واقعی زبان فارسی بوده است.
در ادامه غلامعلی حدادعادل با اشاره به تاکید رهبری در دیدار با شاعران ایران که شامگاه دوشنبه اتفاّق افتاد گفت: ما باید این موضوع را جدی بگیریم. البته این برای اولین‌بار نیست که ایشان تذکر می‌دهند بارها به شورای عالی انقلاب گفته‌اند که باید از زبان فارسی نگهبانی کنیم.

حدادعادل تصریح کرد: صداوسیما آیینه زبان فارسی است. اگر در آن به زبان فارسی بی مبالاتی شود این اتفاق در جامعه تسری پیدا می‌کند. مثلاً استفاده از واژه‌های بیگانه به جای فارسی مانند جواز استفاده بی حساب از واژه‌های بیگانه است. در ده سال گذشته یکی از برنامه‌های ما در فرهنگستان ارتباط با صداوسیما بود. به آنها گفتیم ما در حفظ زبان فارسی شریک شما هستیم. ما در بنیاد سعدی هم در این زمینه تلاش می‌کنیم که به جذب علاقه‌مندان زبان فارسی حتی در میان غیرایرانی‌ها بپردازیم.
حداد عادل از پیشنهاد جایزه به اثر برگزیده در پاسداشت زبان فارسی که توسط مدیر رادیو ایران مطرح شده بود، استقبال کرد و گفت: پیش‌تر تجاربی در این زمینه داشتیم. این پیشنهاد هم خوب است ولی به دلیل خصوصیات موجود در اهل هنر باید به یکسری ظرافت‌ها توجه کرد. مثلاً من 50 سال است که کارهای هنری آقای علی نصیریان را پیگیری می‌کنم و تا به حال عبارت غلط از ایشان نشنیده‌ام. پیشنهاد می‌کنم جایزه مورد نظر به فرد اعطا شود. فردی که بهترین بیان را در آثار یک سال اخیر در زبان فارسی داشته است.
حداد عادل افزود: حتی خود صداوسیما می‌تواند این جایزه را از برنامه‌های خودش آغاز کند و هرسال در جشنواره‌های صداوسیما یک جایزه را به بهترین اثر از نظر رعایت اصول زبان فارسی اختصاص دهد.
همچنین در این مراسم از هشت قطعه موسیقی با کلام درباره ایران رونمایی شد که برخی از این قطعات به همت رادیو ایران بازآفرینی و بازسازی شده و تقدیم مخاطبان ایرانی خواهد شد.
لازم به یادآوری است، رادیو ایران مجموعه‌ای از واژه‌های پر کاربرد را با کمک فرهنگستان زبان و ادب فارسی آماده کرده است که برای استفاده گویندگان و کارشناسان رادیو و تلویزیون به شبکه‌های مختلف صدا و سیما ارسال خواهد کرد.

دسترسی سریع