دلاوران آفتاب، روایتی متفاوت از ماجرای تنگستان

دلاوران آفتاب ویژه برنامه ای است که در سالروز شهادت رئیسعلی دلواری از رادیو ایران پخش می شود.

1398/06/11
|
16:06

به گزارش شبکه رادیویی ایران، در روز 12 شهریور 1294 رئیسعلی دلواری فرمانده نیروهای مقاومت تنگستان در برابر نیروهای انگلیسی به شهادت رسید.
مریم هدیه لو تهیه کننده این برنامه گفت: با شروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که 25 سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مقاومت در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و در بوشهر و تنگستان آغاز کرد.
وی افزود: رئیسعلی که پیشاپیش از حمله به دلوار آگاهی داشت، بلافاصله در اقدامی تاکتیکی به تخلیه دلوار پرداخت و به سمت کوه‌های اطراف منطقه‌ای معروف به «کلات بوجیر» عقب‌نشینی کرد. سربازان انگلیسی و هندی هنگامی وارد دلوار شدند که تقریباً روستا خالی از سکنه بود. به همین جهت خشمگینانه شروع به گلوله‌باران منازل مسکونی خالی و قطع نخل‌های دلوار کردند. رئیسعلی در همان شب با 400 نفر از نیروهای خود به قوای انگلیسی شبیخون زدند و 60 نفر از نیروهای متجاوز از جمله یک ژنرال بلندپایه را از پای درآوردند و همین امر سبب پیروزی وی در این جنگ شد.
هدیه لو در پایان افزود: این برنامه سه شنبه 12 شهریور با اجرای سید حسین حسینی و حضور دکتر عزیز غضنفری و دکتر روح الله مدبر کارشناس مسائل سیاسی ساعت 18:40 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع