آنچه در مناظره سوم گذشت

مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری با موضوع معیشت و دغدغه های مردم روز شنبه 23 خرداد برگزار شد.

1400/03/23
|
10:57

قاضی زاده هاشمی: مدیریت ناکارآمد، ریشه مشکلات مردم

به گزارش شبکه رادیویی ایران، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم ریشه مشکلات خود را در مدیریت ناکارآمد و کارنابلدی مسئولان می‌بینند و درحالی که در پنجره طلایی رشد قرار داریم دچار نوعی قفل و انسداد شده ایم.
آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی در سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری که با موضوع دغدغه‌های مردم برگزار شد در پاسخ به این سوال که دولت شما چه رویکرد‌ها و اولویت‌هایی دارد و چه دغدغه‌هایی را دنبال خواهد کرد؟ تصریح کرد: امروز مشکلاتی که در مناظرات سال‌های قبل وجود داشت همچنان وجود دارد و حتی تشدید شده و امروز مسئله مهم ما حداقل معیشت شده است.
وی افزود: دلیل این مشکلات این است که منابع مهم کشور بصورتی نادرست در حال توزیع است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امکانات کشور هم در چند استان بصورت نامناسب توزیع شده که این امر به مهاجرت سراسری دامن زده و ترکیب جمعیتی را تغییر داده و آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق افزایش یافته است.
قاضی زاده هاشمی همچنین نبود توازن در بخش آموزش و مسکن را از دیگر مشکلات و دغدغه‌های مردم دانست و افزود: این مشکلات از سال 1345 در حال تکرار است و نرخ بیکاری و اشتغال در بخش‌های تولیدی در حال کاهش و در بخش خدمات و کارمندی در حال افزایش بوده که نحوه توزیع نامناسب منابع و درآمد‌ها در کشور مهمترین عامل این مشکلات است.
آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی افزود: در همین بحث کرونا خانواده‌ای را سراغ دارم که پدر سرپرست خانواده فوت کرده و دو فرزند یتیم را بر جای گذاشته است که در واقع مردم در این خصوص یک نوع اختلال رفتار و یک نوع سوء تصمیم گیری می‌بینند و بعد نیز تقصیر‌ها گردن مردم می‌افتد.
وی گفت: مردم یک سال است از کار و زندگی مانده اند و دغدغه نان و جان دارند و 60 درصد مشاغل ما به صورت روزمرد است و ما به آن‌ها می‌گوییم کار نکن. مجبورند برای این که از گرسنگی نمیرند فعالیت کنند و بعد نیز که صحبت می‌شود می‌بینیم که مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیریم.


قاضی زاده هاشمی: ما پیش بینی کرده ایم که دولت را به مردم واگذار کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما پیش بینی کرده ایم که دولت را به مردم واگذار کنیم و منظومه‌ای به نام دولت مردم تشکیل داده ایم.
آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی در سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری درباره دغدغه‌های مردم افزود: من اینجا خطاب به مسئولان مربوط به خصوص جناب آقای روحانی عرض می‌کنم که مناظره‌ها را مورد تفقد قرار داده اند، چون در این جمع حاضر که کسی حاضر نیست عملکرد دولت را گردن بگیرد. بنده اعلام آمادگی می‌کنم شما از دفترتان خارج شوید و به صدا و سیما تشریف بیاورید، بنده حاضرم هم در موضوع کرونا و هم در همه موضوعات با جنابعالی مناظره کنم.
این نامزد ریاست جمهوری گفت: در موضوع گرانی بنزین معلوم نشد که بالاخره چه کسی مسئول است. یک ساختار‌ها و ستاد‌هایی درست کرده ایم که همه پشت آن پنهان می‌شوند و نهایتاً مقام معظم رهبری مجبورند وسط کار بیایند به خاطر این که از مسئولان مربوطه کسی حاضر نشد اظهار تأسف کند و استعفا بدهد و کسی حاضر نشد که عذرخواهی کند.
وی افزود: مسئله ما در داستان دولت، مسئله گرانی و مسکن است و مسئله برنامه‌های مختلفی که می‌دانیم نیز هست، اما مسئله اصلی نظام دیوان سالاری کشور است که 70 - 80 سال است تغییر پیدا نکرده و باعث شده است روز به روز مردم مستضعف‌تر شوند و یک عده خاصی که به رانت دولت و سیاست و قدرت وصل هستند این‌ها برخوردار شوند و در مقابل مردم ضعیف تر.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که چکار باید کرد گفت: موضوع این است که باید ساز وکار‌های اداره کشور تغییر و باید طرز تفکر مدیران و نوع نگاهشان به مردم تغییر پیدا کند.
آقای قاضی زاده هاشمی افزود: در اصل 56 قانون اساسی، نحوه حاکمیت و اعمال حاکمیت مردم ذکر شده است. ما روز به روز مردم را از میدان خارج کردیم. خدا رحمت کند حاج قاسم سلیمانی را که می‌گفت" هر جا مردم در عرصه بودند آنجا عرصه موفقیت بود و هر جا مردم را خارج کردیم با شکست روبرو شدیم".
وی گفت: ما پیش بینی کرده ایم که دولت را به مردم واگذار کنیم و منظومه‌ای به نام دولت مردم تشکیل داده ایم، این واگذاری اختیارات اجرایی طبق اصل 127 قانون اساسی به فرمانداران صورت می‌گیرد و بودجه‌ها تجمیع شده سرانه به فرمانداری و شورای برنامه ریزی شهرستان اعمال و همچنین اختیار عزل و نصب مدیران به مردم داده می‌شود.
این نامزد ریاست جمهوری افزود: اگر یک سوم مردم شهرستانی یا مجموعه‌ای، از مدیری ناراحت باشند و او را استیضاح کنند دولت موظف است او را عزل کند.
آقای قاضی زاده هاشمی گفت: ما نظام هرمی که تمام اختیارات را از مردم گرفته و فقط و فقط در اختیار دولت مرکزی قرار داده است در سراسر کشور توزیع می‌کنیم. همه شهرستان‌ها از نظر ما پایتخت هستند و همه شهرستان‌ها اختیارات هیئت وزیران را دارند و یک مأموریت ملی با عنوان پایتخت موضوعی به او واگذار کرده ایم که او مسئول توسعه کل سرزمین ایران باشد.

دیدگاه آقای رضایی درباره دغدغه‌های مردم
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کشور به جراحی بزرگ و اصلاح از درون قدرت نیاز دارد؛ حکمرانی، مدیریت، ساختارها، قوانین و رفتار‌ها باید جراحی اساسی شوند.
آقای محسن رضایی در آخرین مناظره انتخاباتی در تشریح تصویری کلی از برنامه‌های دولت آینده خود، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) و روز دختر تصریح کرد: هفت دغدغه‌ای را که صدا و سیما در خصوص مشکلات مردم تهیه کرده است قبول دارم، اما دغدغه‌های مردم بسیار بیشتر از اینهاست، ضمن اینکه این دغدغه‌ها منظومه بهم پیوسته‌ای را تشکیل می‌دهند که باید دلیل حل نشدن آن‌ها را بررسی کنیم.
وی گفت: 50 سال است که ما گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی و رشد اقتصادی معیوب و نوسانی داریم چرا این مسائل حل نمی‌شود؟
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در همین مدت ما شاهد هستیم که ایران اقتدار از دست رفته خود را بعد از 300 سال به دست آورده و در بسیاری از زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق العاده‌ای داشته است از این رو وقتی مردم این دو را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، احساس می‌کنند که یک جای کار گیر دارد.
آقای رضایی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ راه حل‌ها مشخص است، اما نمی‌دانیم چرا نمی‌شود، من می‌خواهم در این جلسه رونمایی کنم که «چرا نمی‌شود».
وی افزود: وقتی می‌بینیم انحصار واردات چادر مشکی در اختیار یک عده، ذرت و گوشت در اختیار عده‌ای دیگر است، آن طرف‌تر آقازاده‌ها را و کمی آن طرف‌تر نیز مافیا‌ها را می‌بینیم، چرا این وضعیت به وجود آمده است؟ پس دولت‌ها چکار می‌کنند؟ مدیران کشور جای دیگری مشغول هستند؛ همه درگیر جنگ زرگری بین جناح‌های سیاسی اند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر چند وقت یکبار یک مرتبه بحث حجاب، فیلترینگ، حضور ایران در سوریه، موشک، دیوار کشی و کنسرت مطرح می‌شود و یک عده موافق و مخالف هستند از این رو جنگ زرگری رخ می‌دهد و همه انرژی‌ها و افکار به آن سمت سوق می‌یابد و در نهایت امام و رهبر جامعه به این موضوعات پایان می‌دهد، ولی بعد از مدتی دوباره غائله‌ها راه می‌افتد.
آقای رضایی افزود: این تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده و این میدان‌های انحرافی که به وجود آمده است اصلا اجازه نمی‌دهد که انرژی ملت ایران و دولت روی گرانی، عدالت، رکود اقتصادی و یارانه‌های پنهان متمرکز شود؛ ابتدا باید این مشکلات را حل کرد.
وی گفت: آیا قرار است رئیس جمهور بعدی نیز، چون رؤسای جمهوری گذشته باشد؟ یعنی باز می‌خواهیم قصه دولت‌های قبلی تکرار شود؟ باید به این روند پایان دهیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما نیاز به دو جراحی بزرگ در کشور داریم، نخستین جراحی اصلاح از درون قدرت است؛ حکمرانی، مدیریت، ساختارها، قوانین و رفتار‌ها در کشور نیاز به یک جراحی اساسی دارد که باید از درون قدرت صورت گیرد.

رضایی: نخستین اصلاح از درون قدرت است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نخستین جراحی اصلاح از درون قدرت است اصلاح حکمرانی، مدیریت، ساختار‌ها قواعد؛ یک جراحی اساسی از درون قدرت باید صورت بگیرد.
آقای محسن رضایی میر قائد در مناظره سوم و پایانی با موضوع" دغدغه‌های مردم" در خصوص برنامه‌های خود افزود: مسئله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است؛ و گرنه برای گرانی و نرخ بالای تورم پیشنهاد دهید. وقتی این زمین اقتصاد زمین گرمی است که هرچه برف می‌ریزد و به هوا می‌رود؛ بنابراین، برنامه دولت ما این است که اولا با به کار گیری همه اقوام ایرانی همه شایستگان از اصول گرا و اصلاح طلب، همه بانوان کشور، همه ظرفیت‌هایی مثل اهل تسنن و اقلیت‌ها دوباره حرکتی شبیه انقلاب و بسیج در دفاع مقدس درست کنیم همه با هم بیاییم قدرتی قوی و کار آمد درست کنیم.
وی گفت: بعد این دولت می‌آید و شروع میکند اولا از درون قدرت اصلاحاتی انجام دهد. وضعیت نهاد‌های درون قدرت از خود نهاد‌هایی که منتسب به رهبر معظم انقلاب هستند و همه اش هم برای دولت کار می‌کنند. تا خود دولت، تا رابطه سه قوه با همدیگر که معمولا در نزاع و درگیری با هم دست به یقه می‌شوند و مشکل مردم را فراموش می‌کنند و دنبال مسائل دیگر می‌روند؛ تا خود دیوان سالاری، تا وزارت خانه از بالا تا پایین اصلاح خواهیم کرد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در مسئله اقتصاد ما در سه سطح برنامه داریم اقتصاد زندگی، اقتصاد استانی و اقتصاد ملی، سطوح این برنامه‌ها هستند که من اسم آن را "طرح کفایت زندگی" گذاشته ام.
رضایی اضافه کرد: یارانه 450 هزار تومان را من می‌دهم؛ نگران منبع آن نباشید. اگر شما دزدی نکرده اید ناراحت نشوید. آن قدر دزدی بوده که همه را درست می‌کنیم. آن قدر رانت‌هایی هستند که مافیا می‌خورند آن‌ها را حل و فصل می‌کنیم. ما مشکلی در تهیه منابع 450 هزار تومان نداریم.
وی گفت: ما به خانم‌های خانه دار حقوق می‌دهیم. مسکن سهل و ارزان را با قسط‌های چهل و پنجاه ساله درست می‌کنیم. کسب و کار‌های خانگی و مسئله سی درصد سهام صنعت ملی نفت را به مردم می‌دهیم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بعد در تمام استان‌ها ما برنامه ریزی کرده ایم. اجازه نداده اند من همه اسناد استان‌ها را بیاورم. این جا الان اسناد ستان‌های اذربایجان غربی، بوشهر خوزستان و اصفهان است. ما برای تک تک استان‌ها برنامه ریزی کرده ایم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ا فزود: ما در سطح اقتصاد ملی چهارده مگا پروژه (چهارده پروژه بزرگ) یکی از آن‌ها مسکن است؛ و دیگری انرژی‌های نو است که هم در سطح اقتصاد ملی، اقتصاد استان و اقتصاد زندگی، آن را تعریف کرده ایم.
وی ادامه داد: اقتصاد ملی ایران را ما باز معماری می‌کنیم تا این مشکلات که پنجاه سال ادامه پیدا کرده، پنجاه سال بیکاری و کاهش ارزش پول ملی را در بسته‌ای اساسی حل و فصل کنیم.

دیدگاه آقای رئیسی درباره دغدغه‌های مردم
Remaining Time -3:41
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
Remaining Time -3:29
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلیرئیسی: لزوم شفافیت در همه امور دولت مردمی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر سامانه شفافیت اجرا شود زمینه‌های زمین خواری، قاچاق کالا و مساله فرار‌های مالیاتی از بین می‌رود.
آقای سیدابراهیم رئیسی در تبیین برنامه‌های دولت مردمی در سومین مناظره انتخاباتی، ضمن تبریک آغاز دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه سلام الله علی‌ها؛ افزود: بخشی از دغدغه‌هایی که اعلام کردید، بخشی از دغدغه‌های مردم است که ما نشست‌های کارشناسی و بسیاری که با مردم داشتیم، در همین دورانی که در دستگاه قضایی بودم و بیشتر در دوران مسئولیت آستان قدس رضوی، ارتباط بسیاری با مردم داشتم و از نزدیک در جریان بسیاری از خواسته‌ها و مشکلات مردم قرار دارم و برای مهمترین دغدغه‌های مردم راهکار پیدا کرده ام که اگر رای مردم به دولت ما تعلق بگیرد.
وی گفت: درباره دغدغه‌های مردم سه بخش را در نظر گرفته ایم، بخش اول اصلاح دولت و مبارزه با فساد، ناکارآمدی و تبعیض است، بخش دوم مساله حمایت از خانواده‌ها و اقشارمحروم و بخش سوم جهش تولید و تقویت کسب و کارهاست.
آقای رئیسی ادامه داد: نسبت به بخش اول و برخی از دغدغه‌های مطرح شده، باید بگویم به نظر بنده بخشی از مشکلاتی که مردم امروز از آن یاد می‌کنند، مساله فساد است و ما در دستگاه قضایی با مفسد برخورد کردیم، اما جای برخورد با فساد دولت است.
وی افزود: حتما افرادی که آلوده باشند و یا افرادی که زمینه رانت و فساد داشته باشند، در دولت جایی نخواهند داشت و حتما باید سامانه جامع اطلاعات اقتصادی ایجاد شود که تمام داده‌های اقتصادی را رصد کند.
این نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: از برنامه‌های جامع دولت مردمی، مساله سامانه شفافیت است که تمامی قرارداد‌ها و عملکرد شرکت‌ها در این سامانه قرار بگیرد و در مقابل دید مردم باشد که ما این کار را در آستان قدس رضوی انجام دادیم و 30 الی 40 شرکت را پشت ویترین قرار دادیم تا همه مردم ببینند که باعث اعتماد مردم می‌شود.
وی گفت: شفافیت از مسایل مهمی است که باعث افزایش اعتماد عمومی است و بنده در ابتدای ورود به قوه قضاییه، یکی از مسایلی که مردم و رسانه‌ها و نماینده‌های مجلس می‌گفتند، مساله حساب خاص در اختیار رییس قوه قضاییه بود که گفتم تمام تلاش تان را بکنید و به مردم گزارش بدهید که درآمد و هزینه این حساب کجاست.
آقای رئیسی تصریح کرد: ما به مردم گزارش دادیم و بگو مگو تمام شد، اگر شفافیت اجرا شود زمینه‌های زمین خواری، قاچاق کالا، و مساله فرار‌های مالیاتی از بین می‌رود.

رئیسی: ایجاد 4 میلیون شغل در 4 سال دست یافتنی است

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ایجاد 4 میلیون شغل در 4 سال دست یافتنی است، گفت: حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم، کسب و کار، تولید در برنامه اقتصادی من است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مناظره سوم در ادامه سخنان خود با موضوع برنامه هایش درخصوص دغدغه‌های مردم خود اظهار داشت: تحول ساختاری نظام بانکی یکی از موارد مهم است، امروز بانک‌ها را یکی از منابع موانع تولید می‌دانیم که باید این موضوع حل شود و با پیگیری ما در دستگاه قضا بخشی از معوقات بانکی را پیگیری کردیم، اما اصلاح نظام بانکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.
آقای رئیسی با اشاره به اصلاح نظام مالیاتی افزود: باید بروکراسی زائد با سامانه هوشمند حل شود و ایجاد سامانه هوشمند جزء برنامه‌های جدی است و همچنین کاهش مالیات از 25 درصد به 10 درصد با یک شیب ملایم از دیگر اقدامات دولت من محسوب می‌شود.
آقای رئیسی گفت: تحول در نظام اداری و فساد اداری در سازمان‌ها و نهاد‌ها قابل قبول نیست و باید فسادزدایی شود، بستر برای مقابله با فساد فراهم شود، باید موارد دست و پاگیر برداشته شود، مجوز‌های که ایجاد موانع برای تولید کننده می‌کند، رفع شود و نظارت‌های پسینه را شاهد باشیم که برای انواع موارد مجوز بگیرند، نیازی نیست در یک حدی که مجوز نیاز است باید صادر شود.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع حمایت از خانواده‌ها و اقشار خانواده‌ها گفت: وضع موجود و تورم قابل قبول نیست، قیمت گوشت، خودرو چند برابر است و ما حتماً باید با اقدامات و برنامه‌هایی که داریم منجر شود به سمت یک رقمی حرکت کنیم که قابل انجام است و راهکار‌هایی دارد.
آقای رئیسی ادامه داد: با مدیریت بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی و رفع وابستگی‌ها، توجه به سفره مردم را از اولویت‌های کاری خود می‌دانم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: افزایش نظارت و مقابله با انحرافات بازار مهم است که البته دخالت در بازار نخواهیم داشت و منظور این است که باید نظارت‌ها افزایش یابد و تامین حداقل معاش مردم که بسیار ضعیف است تامین شود و ارائه کارت اعتباری خرید برای سه دهک پایین بسیار اثرگذار خواهد بود.
آقای رئیسی اضافه کرد: همچنین در بخش تقویت کسب و کار و اشتغال، بیش از 5 میلیون نفر بیکار داریم و ایجاد 4 میلیون شغل در سال امکان دارد که برای این موضوع برنامه داریم.


زاکانی: گرانی و تورم ام‌المسائل کشور است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: گرانی و تورم ام‌المسائل کشور است، به ویژه در حوزه پوشاک و خوراک این موضوع تشدید شده و مردم را بیچاره کرده است.
آقای علیرضا زاکانی در سومین برنامه مناظره انتخاباتی کاندیدا‌های ریاست جمهوری با موضوع دغدغه‌های مردم در ساختمان سیمای رسانه ملی افزود: تورم در سال 90، 19 درصد بود و در سال 99، 39 درصد و به صورت مستمر و نقطه‌ای 52 درصد بود این فاجعه‌ای است که دولت آقای روحانی به وجود آورده است، نقدینگی از 600 هزار میلیارد تومان به 3 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده، یعنی 6 برابر شده است، پایه پولی از 200 هزار میلیارد تومان قریب 400 تا 500 هزار میلیارد تومان رسیده که باید آقای همتی پاسخگو باشند.
وی گفت: اساس این است که دولت توجه کرده که از جیب مردم خودش را اداره کند، یعنی از تورم ارتزاق کند، من حتما در کوتاه مدت با کنترل نرخ ارز، مدیریت مناسب بهره بانکی و در میان مدت با اصلاح ساختار بودجه و شفاف سازی، 700 هزار میلیارد تومان ناترازی بانک‌ها را اصلاح می‌کنم و با سوق دادن نقدینگی به سمت تولید در سال اول تورم را به نصف تورم موجود می‌رسانم.
زاکانی در زمینه عدالت و کاهش فاصله طبقاتی نیز افزود: امروز رقابت بین غارتگران و غارت شدگان است، بنده تلاش کردم در این 42 سال صدای مظلومین، خفتگان و غارت شدگان باشم.
نامزد ریاست جمهوری گفت: مفاسد و بی عدالتی فوق‌العاده بالاست، سعی کردم با گردن کلفت‌ها درگیر شوم، با دادستان اسبق تهران، با وزیر 20 سال پیش اطلاعات، با وزیر نفت، معاون رییس جمهور، با برادر رییس جمهور و غیر از این هم راه چاره برای برخورد با فساد نیست.
وی افزود: من معتقدم باید ریشه فساد را خشک کرد و به مردم عزیز نیز وعده می‌دهم دولت اقدام و اصلاح، ریشه فساد را خشک کند، با دستان خالی امروز در مقابل مفسدین ایستاده‌ام، راه را بلدم و ریشه فساد را خشک خواهم کرد.
زاکانی گفت: شبکه‌هایی که در دولت، مجلس و دستگاه قضایی در سابق شکل گرفته بود را می‌شناسم و امیدوارم با کمک مردم آن را ریشه کن کنم.
وی افزود: الان برخی از واگذاری‌ها که در دهه 70، 80 و 90 صورت گرفته که یک قلم آن 250 هزار میلیارد تومان است که به سه برادر دادند آن‌ها را با کمک مردم از حلقوم‌شان بیرون می‌کشم و این پول و اعتبار را در خدمت مردم قرار خواهم داد.

زاکانی: تا پایان سال اول، دولت الکترونیک را مستقر خواهم کرد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تشریح برنامه‌های مبتنی بر دغدغه‌های مردم اظهار داشت: تا پایان سال اول دولتم، دولت الکترونیک را مستقر خواهم کرد.
آقای علیرضا زاکانی در سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری با موضوع دغدغه‌های مردم گفت: من جهش تولید را ملاک و میزان قرار خواهم داد و در این موضوع بحث مجوز‌ها، مقررات زدایی ها، ثبات سیاست ها، تامین مالی، تامین نیازها، مالیات و بیمه و همچنین بحث صادرات و نظام توزیع را سامان خواهم داد.
وی ادامه داد: در واقع این 9 خوشه‌ای که ناظر به این 9 پیشران است را تامین خواهم کرد.
زاکانی درباره شفافیت و مقابله با فساد اقتصادی و همچنین رانت خواری اظهار داشت: من تمرکز زدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را موضوع کار خودم قرار دادم و برنامه استان‌ها را نوشتم؛ برنامه نظام مسائل 451 شهرستان را در بعد تمرکز زدایی نوشتم.
این نامزد انتخابات ادامه داد: دولت الکترونیک و حکمرانی داده‌ها و شفافیت را به فضل الهی انجام خواهیم داد؛ قول داده ام تا پایان سال اول دولت الکترونیک را مستقر کنم.
وی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: رانت در دولت اقدام و اصلاح به هیچ وجه وجود ندارد و آنچه که هست برای مردم شفاف است. ساماندهی یارانه پنهان و آشکار مهم است و در سال 97 سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که 600 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان است و سال 98 آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد 86 میلیارد دلار یارانه پنهان است و چیزی نیست که به سادگی باید آن را مهار کرد؛ شدت مصرف انرژی ما بالاست و باید آن را به نفع مردم مهار کرد.
آقای زاکانی ادامه داد: بخشی از جامعه، 15 برابر طبقات پایین جامعه انرژی مصرف می‌کنند و حتما این یارانه پنهان را ما ساماندهی خواهیم کرد. یارانه آشکار هم امسال 255 هزار میلیارد تومان است و از 334 هزار میلیارد تومان که 79 هزار میلیارد تومان آن برای بخش هزینه است که مستقیم به سمت مردم می‌بریم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در دولت اقدام واصلاح، مردم غیر از درد بیماری، درد بی پولی نخواهند کشید؛ 70 میلیون بن کالای 40 هزار تومانی دریافت خواهند کرد. سه دهک پول نقد دریافت می‌کنند، یک دهک 250 هزار تومان، یک دهک 200 هزار تومان، یک دهک 150 هزار تومان دریافت می‌کنند و همه این پول در همه بودجه امسال هست.
وی درباره مسئله بیکاری گفت: با تمهیداتی که صورت خواهد گرفت 6 میلیون و 700 هزار شغل را طی زمان بندی مشخص ایجاد خواهیم کرد؛ سال اول 500 هزار شغل ایجاد خواهد شد.
آقای زاکانی درباره مسئله مسکن نیز اظهار داشت: یک میلیون مسکن تکلیفی مجلس است و بنده علاوه بر این، 300 هزار مسکن حمایتی می‌سازم یعنی در پایان سال 5 میلیون و 200 هزار مسکن ساخته خواهد شد که یک میلیون و 200 هزار مسکن آن، حمایتی است؛ 600 هزار مورد برای زوج‌های جوان و 600 هزار مورد برای خانواده‌های کم درآمد است.

دیدگاه آقای جلیلی درباره دغدغه‌های مردم
جلیلی: دغدغه مردم این است که چرا دولت‌ها عقب هستند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دغدغه و سؤال مردم این است که موضوعاتی که هم مسئله و هم پاسخ آن شناخته شده اند چرا تاکنون حل نشده اند؟
آقای سعید جلیلی افزود: سؤالی که شما کردید فکر می‌کنیم این بود که چه رویکردی ما نسبت به این دغدغه‌ها داریم؟ چون این‌ها موضوعات درستی است که مطرح شده است، اما سؤال مردم ممکن است این هفت موردی که شما مطرح کردید باشد، اما دغدغه مردم چیز دیگری است.
وی ادامه داد: دغدغه مردم این است که چرا این موضوعات حل نمی‌شود؟ الآن این هفت موضوعی که بیان شده است دوستان پاسخ‌هایی را بیان کردند حتماً من هم پاسخ‌هایی در این رابطه دارم. اما سؤال این است که پاسخ‌های این‌ها نه مسئله و نه پاسخ آن مانند کرونا نیست که مسئله و پاسخ آن ناشناخته باشد.
آقای جلیلی افزود: سؤال این است که این موضوعاتی که هم مسئله و هم پاسخ آن شناخته شده اند چرا تاکنون حل نشده اند؟ این دغدغه مردم است.
وی افزود: امروز متوسط نرخ تورم کشور‌های دنیا دو و نیم درصد است بیش از 100 کشور تورم زیر 5 درصد دارند سؤال این است که چرا در ایران حل نشده است؟
آقای جلیلی گفت: در مورد مسکن می‌گویند ما زمین، نیروی انسانی داریم پس امکان ساخت مسکن را داریم پس چرا این موضوع حل نشده است؟ دغدغه مردم این است که چرا دولت‌ها عقب هستند؟ ما صحبت از مقام رئیس جمهور می‌کنیم، رئیس جمهور ایران، یعنی کشوری که ظرفیت‌هایی دارد و می‌تواند موفق باشد و جهش پیدا کند بعد ما سؤال این است که چگونه ابتدایی موضوعات را حل کنیم.
وی افزود: به نظر من دغدغه مردم اینگونه چیزهاست، مردم در کوچه و بازار با زندگی خود این دغدغه‌ها را لمس می‌کنند.
آقای جلیلی گفت: دغدغه‌ها این است که چرا این راه حل‌ها پایدار نیست؟ دولت می‌گوید من دو سال تورم را کنترل کردم تورم مثل باران نیست که بگوییم سال دیگر باران می‌آید یا نمی‌آید. بحث این است که مردم نگرانی دارند که آیا سال دیگر تورم خواهد بود یا نخواهد بود این روند ثابت خواهد بود یا نه.
وی ادامه داد: یک سال بعد خوب می‌شود و دوباره فنر تورم در می‌رود و گران می‌شود سؤال مردم این است که اگر همین حرف‌هایی که می‌گویید درست است پس چرا مسائل دیگر به عنوان مسائل اصلی مطرح می‌شود؟

جلیلی: مردم باید بدانند در چهار سال آینده وضعشان چگونه است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به شرایط موجود تمامی موضوعاتی که دغدغه مردم است این است که باید بدانند در چهار سال آینده وضعیت شان چگونه است.
آقای سعید جلیلی در ادامه مناظره افزود: سوال ما این است که دولت ما چه رویکردی خواهد داشت، دولت ما رویکردش این است که هر کدام از این‌ها پاسخ‌های خود را دارد که حتماً درست است و برخی از آن‌ها را دوستان اشاره کردند بحث ما این است که اگر شما می‌خواهید این مسائل را حل کنید این یک برنامه جدی می‌خواهد به عنوان مثال اگر یک قالی ایرانی را که قدمت زیادی در کشور ما دارد بخواهیم ببافیم باید برای آن نقشه داشته باشیم و رج به رج و مشخص باشد که هر گره در چه نقطه‌ای زده می‌شود و چه رنگی و چه نخی دارد.
وی گفت: مگر می‌شود بدون نقشه جامع کار کنیم؟ کار رئیس جمهور با کار وزیر فرق دارد باید بداند و اشراف داشته باشد به این نقشه، به نقشی که هر یک از وزارتخانه‌ها باید ایفا کنند تا تورم و مسکن حل شود، تا نظام سلامت درست شود. عرض من این است که رئیس جمهور باید به این نقشه اشراف داشته باشد یا نداشته باشد؟ یک شبه که برنامه نوشته نمی‌شود و با سفارش به اندیشکده برنامه نوشته نمی‌شود.
این نامزد ریاست جمهوری افزود: رئیس جمهور باید اشراف داشته باشد تا در آن بزنگاه ها، در آن جا‌هایی که ظرافت لازم دارد و ممکن است همه چیز متوقف شود بتواند تصمیم بگیرد و نگذارد کار متوقف شود.
آقای جلیلی گفت: بحث مهمی که درباره نقش رئیس جمهور اینجا هست این است که آیا از روزی که مسئولیت را عهده دار می‌شود زمان را چقدر مغتنم شمرده؟ یکی از دغدغه‌های مردم این است که چهار سال یا هشت سال می‌گذرد و می‌بینند که چیزی انجام نشده است یا یکی معذرت خواهی می‌کند اگر منصف باشد و الا طلبکار مردم خواهد بود و می‌گویند خیلی هم خوب است.
وی افزود: باید مشخص باشد رئیس جمهور چه برنامه‌ای را پیش می‌برد. دغدغه مردم این است، خیلی خوب ما رأی دادیم و این گونه است که کسی که رئیس جمهور می‌شود باید سر شش ماه و یک سال به چه نقطه‌ای برسد و جامعه به چه جایی برسد، حداقلی است یا نه یا حداکثری است؟
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور، رئیس جمهور ایران است با همه ظرفیت‌ها حالا این که می‌گوید یک مسئله یا دو مسئله را حل کردم بعد از چهار سال بگوید این‌ها حل شد، این‌ها خیلی حداقل است، یا ایران را نشناخته، یا ظرفیت‌های ایران را نشناخته، یا اشراف به موضوع ندارد.
آقای جلیلی تصریح کرد: ما برنامه مان خیلی باید فراتر از این موضوع باشد، اینجاست که دغدغه مردم این است که آیا رئیس جمهور تعارفات را کنار خواهد گذاشت یا نخواهد گذاشت، آیا دوباره مشغول کار‌های نمایشی خواهد شد یا کار واقعی خواهد کرد، آیا می‌خواهد مصلحت مردم را پیگیری کند یا نه ببیند که چه خوششان می‌آید.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مصالح مردم و بحث ما این است که اگر از دغدغه‌های مردم صحبت می‌کنیم مردم می‌خواهند یک آینده حداقلی در چهار سال آینده داشته باشند و اطمینان داشته باشند که کار‌ها به طور جدی پیگیری می‌شود و نمایشی نخواهد بود و نتیجه‌مند و مبتنی بر یک برنامه درست خواهد بود.

دیدگاه آقای همتی درباره دغدغه‌های مردم
همتی: زندگی بدون دنیا رشد تورم صفر درصدی یا منفی به همراه دارد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بدون دنیا زندگی کردن باعث می‌شود رشد هشت درصدی که داشتیم به رشد صفر درصدی یا منفی تبدیل شود.
آقای عبدالناصر همتی در سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری درباره دغدغه‌های مردمی افزود: درباره بحث امروز که مطرح شده باید بگویم که بدون اعاده رشد اقتصادی در حداقل پنج درصد، نه می‌شود بیکاری را حل کرد و نه می‌شود رفاه را به کشور آورد.
وی گفت: میانگین رشد اقتصادی ما ظرف یک دهه گذشته نیم درصد بیشتر نبود در طول یک دهه گذشته تقریباً می‌توان گفت شیب سرمایه گذاری ما منفی و نزولی بوده است بدون سرمایه گذاری به هیچ عنوان رشد اقتصادی معنا ندارد.
آقای همتی افزود: دوستان در خصوص یکسری روبنا‌ها صحبت می‌کنند در صورتی که اقتصاد مفاهیم و معادلات خاص خود را دارد، علم اقتصاد به ما می‌گوید که باید محیط سرمایه گذاری امن باشد و بر مبنای محیط سرمایه گذاری امن بتوانیم به رشد اقتصادی برسیم و این رشد اقتصادی را به صورت عادلانه بین مردم توزیع کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای رئیسی می‌گوید، گرانی وجود دارد در صورتی که اصلا گرانی در کار نیست، تورم عامل گرانی است. در دنیایی که دو یا سه درصد تورم وجود دارد گرانی دیده نمی‌شود، شما در اروپا دیده اید که مبارزه با گرانی وجود داشته باشد؟ چرا قیمت ارز بالا رفت؟ چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟، جناب آقای رئیسی نباید خودمان را به راه دیگر بزنیم.
وی افزود: لطفا به این نکته توجه کنید تحریم در یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما را با دنیا به هم زده است چرا این اتفاق افتاده است. شما یک کشور در دنیا نشان دهید که بدون مبادلات اقتصادی در سطح جهان بتواند پیشرفت کرده باشد.
آقای همتی گفت: جناب آقای جلیلی می‌فرماید که اگر این هفت گزینه مشکل است پس چرا در مورد مسائل دیگر صحبت می‌کنید؟ این مورد بسیار مهم است البته برنامه‌های من برای همین هفت موردی که گفته شده تدوین شده است و برای هر کدام برنامه خاص از جمله اشتغال جوانان، مسکن جوانان، کنترل تورم، اعاده رشد حداقل پنج درصدی و برگرداندن تورم به دامنه هشت تا 12 درصدی برنامه دارم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: چون در این هفت دقیقه فرصت نمی‌شود باید چند نکته را عرض کنم. همین جریانی که دوستان می‌گویند چرا از علت‌های دیگر صحبت نمی‌کنید من می‌گویم این جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم، بدون دنیا زندگی یعنی چه؟ اولاً شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید اگر هم بلد باشید نتیجه اش این است که رشد هشت درصدی که داشتیم به رشد صفر درصدی یا منفی تبدیل می‌شود.
آقای همتی گفت: من می‌گویم هزینه بروز این مشکل را چه کسی قرار است پرداخت کند جز اینکه باید از جیب مردم بردارند. این هزینه را مردم عزیز پرداخت می‌کنند، اعلام کنید به مردم که ما در حال حاضر نمی‌توانیم یک کشتی با پرچم ایران به دریا بفرستیم، باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال نمی‌توانند پول‌های خود را از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) دریافت کنند در صورتی که برنده شده اند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در بحث تجارت خارجی، اعلام کنید که به خاطر مبادلات محدود 20 درصد در سال هزینه پرداخت می‌کنیم که سالی 16 میلیارد دلار، بار به کشور می‌افزاید.
وی گفت: جناب آقای رئیسی، سوال من این است که شما به عنوان سرگروه این پنج نفر ایستاده اید بگویید اگر قدرت دست تندرو‌ها بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد.

همتی: تحریم‌های جدید با اجماع جهانی بیشتری اتفاق خواهد افتاد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برجام راه حلی بود که آقای ظریف با راهنمایی‌ها و حمایت مقام معظم رهبری جلوی پای کشور گذاشت.
آقای عبدالناصر همتی در سومین برنامه مناظره انتخاباتی نامزد‌های ریاست جمهوری با موضوع دغدغه‌های مردم در سیمای رسانه ملی افزود: مردم حق دارند بگویند که چرا برجام هیچ نفعی برای شان نداشت، بنده جواب می‌دهم که به این دلیل اگر تحریم‌ها نبود کاسبان تحریم سالی 350 هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردند. این 350 هزار میلیارد تومان 6 برابر حقوق پرستاران و معلمان کشور است و ما نباید از کنارش راحت بگذریم.
وی گفت: فکر می‌کنیم همین جوری وضعیت اقتصاد خراب شده و تورم ایجاد شده است؟ زیرا دولت کسر بودجه پیدا کرده است، چرا دولت کسر بودجه پیدا کرده است؟ زیرا سالی 50-40 میلیارد دلار درآمد کشور به دلیل همین تحریم‌ها کم شده است، چرا ما مدام بگوییم این‌ها نیست.
آقای همتی افزود: من خواهشم این است به این نکاتی که مطرح کردم توجه کنید، کاسبان تحریم برای این که پول از دست شان نرود اجازه ندادند سرمایه گذاری خارجی در کشور صورت بگیرد.
وی گفت: ترامپ و کاسبان تحریم با هم زیر میز مذاکره برجام زدند، من مطمئن هستم حتما دولت عاقل با پشتیبانی و حمایت رهبری به زودی می‌توانیم تحریم‌ها را برداریم آیا می‌خواهید با تحریم‌ها ایران از منفعت اقتصادی بی بهره بماند؟
نامزد ریاست جمهوری افزود: من فکر می‌کنم شما نمی‌خواهید اصلا سرمایه وارد کشور شود، الان چند سال است ما نتوانستیم جذب سرمایه کنیم. شما نمی‌خواهید شغل برای جوانان ایجاد بشود.
وی گفت: مردم که دوست دارند سرمایه گذاری و شغل برای جوانان ایجاد شود، فکر می‌کنم جناب آقای رییسی و آن‌هایی که در ستاد ایشان هستند شبانه روز نشسته اید و مخالفت خودتان را با برجام اعلام می‌کنید. شما مخالف تصویب اف‌ای تی اف هستید.
آقای همتی افزود: جمعی که در حال حاضر در مقابل من نشسته اند جناب آقای جلیلی، جناب آقای قاضی زاده هاشمی، جناب آقای زاکانی، جناب آقای رییسی و جناب آقای رضایی شما نگذاشتید دو سال اف‌ای تی اف به سرانجام برسد و آن را معطل کردید آیا ما در حال حاضر در رابطه با خارج چه برنامه‌هایی داریم چرا باید بانک‌های مان با خارج ارتباط برقرار کند؟ و این مواردی که گفته شد که کشورمان وضعیتش این می‌شود و نرخ ارز بالا می‌رود و این موارد مطرح شده باعث گرانی سازی می‌شود و کالا‌ها نیز گران می‌شود.
وی گفت: من خدمت شما عرض می‌کنم من اقتصاد خوانده ام، هم مسئولیت اقتصادی در سه دهه گذشته داشته ام، دنیا را دیده ام، برنامه دارم برای حتی کشور‌های همسایه و منطقه که حاج قاسم هم توانست امنیت آن‌ها را تامین کند، برنامه گسترده و گسترش در روابط اقتصادی دارم.
نامزد ریاست جمهوری افزود: در سیاست خارجی من، عربستان دشمن نیست، امارات دشمن نیست، خودروساز داخلی پیشرفت می‌تواند داشته باشد در صورتی که با خودروسازان خارجی بتواند رقابت کند.
وی ادامه داد: این طور نیست که پراید را به عنوان فورد آمریکایی به مردم تحمیل کنیم.
آقای همتی گفت: این جنگ تحریمی خاکریز‌های آن در خانه مردم است، الان روزی چند نفر به دلیل دارو‌های خاص از بین می‌روند، مشکل خودمان هستیم.
وی در پایان افزود: آقای رییسی شما که با همه دوستان تان با اف‌ای تی اف مخالف هستید، گل به خودی زده اید، شما با تندروی در زمین ترامپ در این مدت بازی کرده اید، به این نکته توجه کنید و تعامل با خارج، دفاع از منافع ملی، اصل اساسی برای پیشرفت اقتصاد است.

دیدگاه آقای مهرعلیزاده درباره دغدغه‌های مردم
مهرعلیزاده: از دست رفتن اعتماد مردم به مدیران، دغدغه من است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از دعدغه‌های اصلی را، از دست رفتن اعتماد مردم به مدیران و به دولت عنوان کرد.
آقای محسن مهرعلیزاده در سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری درباره دغدغه‌های مردم افزود: برنامه دولت زندگی، برنامه اقتصاد محور است یک برنامه اقتصاد اجتماعی که هم به توسعه اقتصادی کار دارد و هم به تامین اجتماعی و معیشت مردم.
وی اضافه کرد: این برنامه شامل مسائل کلان تولید، افزایش تولید، مسائل سرمایه گذاری، مسئله افزایش جی دی پی، مسئله جوانان و صندوق درامد پایدار، توسعه گردشگری، تنش زدایی در سطح دنیا، پنج برابر شدن یارانه‌های نقدی، واکسیناسیون کرونا تا قبل از اتمام سال و افزایش حقوق و دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم، از جمله برنامه‌های من برای رفع دغدغه‌های مردم است که از آن‌ها خواهش می‌کنم به سایت من که از روز اول مناظره‌ها برنامه‌های کامل خود را در آن قرار داده ام مراجعه کنند
مهرعلیزاده با محور قرار دادن چند مسئله دیگر بعنوان دغذعه‌های اصلی اش گفت: یکی از دعدغه‌های اصلی را از دست رفتن اعتماد مردم به مدیران و به دولت می‌دانم.
وی افزود: مردم عدم صداقت را در رفتار و کردار و گفتار مدیران احساس می‌کنند و بر اساس این بی اعتمادی به مجموعه عملکر‌ها نگاه میکنند، این بی اعتمادی باعث می‌شود مردم همکاری نکنند و حتی کار خوب را هم نبینید و دنبال همکاری با دولت نباشند.
مهرعلیزاده اضافه کرد: در صدا و سیما کاری شده که مرجعیت رسانه امروز ار تهران به لندن انتقال پیدا کرده الان کمتر از ده درصد مردم، اخبار را از رسانه ملی دریافت می‌کنند، فیلم تبلیغاتی من را سانسور کردند، چون تصویر حضرت امام و رهبری و سخنان طالقانی و شهید بهشتی بود، امروز صد او سیما متاسفانه حتی نماینده اقلیت اقلیت هم نیست.
این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ریشه مشکلات امروز عمدتا در سیاست زدگی است باید بینشها، روش‌ها و نگاه‌ها عوض شود.

مهرعلیزاده: دغدغه مردم، شفافیت و صداقت مدیران است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم از مدیران، شفافیت و صداقت می‌خواهند تا اعتماد کنند.
آقای محسن مهر علیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سومین و آخرین مناظره انتخاباتی درباره رویکرد، اولویت و دغدغه‌ها گفت: نگاه ارباب رعیتی باید از بین برود، بعضی‌ها می‌خواهند همه جا و همه کاره باشند، همه جا دخالت کنند در حالیکه آنجایی که باشند نیستند و آن جایی که نباید باشند، حضور دارند.
وی افزود: امروز اقتصاد و معیشت ما هم متاسفانه فضای سیاست زدگی دارد، چرا که بعضی‌ها التزامی به قانون ندارند و مشکل از عملکرد مدیران و ساختار‌ها است.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به نارضایتی و نگرانی مردم گفت: کوچک‌ترین مسئله‌ای تبدیل به بحران می‌شود، بارش باران و وقوع سیل، زلزله و یا مسئله بنزین و اتفاقات آبان 98 نارضایتی مردم را ایجاد کرده است، همه مسائل مطرح شده راه حل دارد و مردم آن را می‌دانند، اما بعضی راه حل‌های ارائه شده واقعی نیست.
وی افزود: "اشکنه خوردن" و "لنگ پوشیدن" راه حل نیست، ما می‌توانیم با بحران‌ها کنار بیاییم و بر مشکلات غلبه کنیم و من برنامه هایم را در این باره اعلام کردم به شرطی که با هم باشیم.
مهرعلیزاده گفت: امروز جوانانی داریم که در پروژه‌های سنگین و بزرگ در سطح بین الملل مثل ناسا کار می‌کنند که اگر آن‌ها را داشتیم مشکل ما این نبود، اگر آن‌ها فراری نمی‌شدند مشکلات حل می‌شد.
وی با اشاره به دغدغه دیگر مردم و ناراحتی آن‌ها افزود: مسئله شفافیت و صادق بودن با مردم یکی دیگر از دغدغه‌ها است، در کنار آن مسئله معیشت، اشتغال، امنیت شغلی و آزادی‌های اجتماعی که مردم در خصوص آن شفافیت و صداقت می‌خواهند. اگر شفافیت وجود داشت این همه اختلاس و رانت خواری که موجب بی اعتمادی به مدیران شده است، وجود نداشت.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر پرونده‌هایی مثل پرونده عیسی شریفی که به شهردار وقت وصل بود و حالا چهار سال است که خاک می‌خورد با رانت و اختلاس چند هزار میلیارد تومانی که کسی هم با آن در این زمینه کاری ندارد و یا مسئله پرونده بابک زنجانی مشخص نشد.
وی افزود: اگر مسئله طبری‌ها ریزتر و دقیق‌تر مشخص می‌شد، مردم اعتماد می‌کردند. جامعه صداقت و روراستی را می‌خواهند و می‌پرسند که آیا واقعا کرونا خطرناک است؟ و باید در خانه‌ها بمانیم؟ کسب و کار‌ها باید تعطیل شود؟
مهرعلیزاده با بیان این که استان خوزستان چند ماه است با وضعیت قرمز روبروست و روزانه بیش از صد نفر در کشور جان خود را از دست می‌دهند، گفت: پریروز آقای رئیسی در آنجا "شوآف" و تبلیغات برگزار می‌کند و هزاران نفر از مردم در آن جا گرد هم می‌آورد، مردم در این باره می‌پرسند ما باید به چه چیزی اعتماد کنیم؟ آیا کرونا و خطر وجود دارد؟
وی افزود: من می‌ترسم، چون آقای رئیسی می‌خواستند سید محرومان شوند، اما این بار سید مرحومان خواهند شد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مدرک و ادعایی در خصوص واکسن زدن 10 نفر از مدیران قضایی استان فارس گفت: آیا این واکسن زدن قانونی و شفاف بوده است؟


دسترسی سریع