كنعانی مقدم در گفت و گو با رادیو ایران: 13 آبان 58 نقطه عطف تاریخ جمهوری اسلامی ایران است

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاسی گفت: 13 آبان در سه روایت، ورق زرینی از ایثار و فداکاری یک ملت برای رسیدن به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.

1400/08/13
|
19:21

به گزارش شبکه رادیویی ایران، حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاسی در برنامه یک روز سه روایت ضمن گرامیداشت روز سیزدهم آبان گفت: 13 آبان سال 1343 امام خمینی (ره) به دلیلی سخنرانی علیه قانون کاپیتولاسیون به ترکیه تبعید شدند این روز که منشا حرکت بیداری در ایران بوده سبب همراهمی مردم با امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی شد.

وی در ادامه به 13 آبان 57 اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه تهران شاهد تظاهرات جمعی از دانش آموزان و دانشجویان علیه رژیم پهلوی بود این تظاهرات توسط حکومت پهلوی به خاک و خون کشیده شد و طی آن 60 نفر به شهادت رسیدند.

کنعانی مقدم بخش دیگر صحبت هایش را به 13 آبان سال 58 اختصاص داد و گفت: 13 آبان 58 نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است در این روز تنی چند از دانشجویان خط امام با اشغال لانه جاسوسی و کوتاه کردن دست آمریکا از ایران، الگو و سرمشق آزادی خواهان جهان شدند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: این سه واقعه تاریخی ورق های زرینی از ایثار و فداکاری یک ملت را برای رسیدن به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به تصویر کشید.

برنامه «یک روز سه روایت» در روز سیزدهم آبان ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع