فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

رادیو ایران و آیین و مراسم گلاب گیری كاشان در «فرهنگ مردم»

«فرهنگ مردم» برنامه ای است از آیین ها، سنت ها و فرهنگ مردم ایران ، این برنامه جمعه شانزدهم اردیبهشت از آیین و مراسم گلاب گیری كاشان می گوید.

1401/02/16
|
10:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، گلاب گیری كاشان آئینی چندهزارساله در ایران است.
زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده «فرهنگ مردم» گفت: آیین‌های گل‌چینی و گلاب‌گیری در قمصر و سایر نقاط كاشان هر سال از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: هر ساله با آغاز فصل بهار، كه دوره ی شكفتن گل‌های سرخ است، تورهای گردشگری بسیاری به این مقصد برگزار می شوند و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای تماشای مراسم جالب و جذاب گلاب‌گیری به این شهر سفر می‌كنند و در عین حال از طبیعت زیبا و بكر و هوای مطبوع این فصل نهایت لذت را می‌برند.
فقیه میرزایی ادامه داد: آثار وجود گل در كاشان از دیرباز در نقوش برجای مانده بر سفالینه‌های سیلك تا اشعار و سفرنامه‌های دانشمندان مختلف دیده شده است.
این تهیه كننده رادیویی گفت: مراسم خواستگاری رفتن ،شیرینی خوران و نامزدی در كلاردشت و نقاط دیگرمازندران و همچنین مراسم حنابندان و عروسی در بعضی نقاط مازندران از دیگر بخش های برنامه این هفته است.
«فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی و اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی جمعه ها ساعت 21:00 از رادیو ایران پخش می شود.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم