فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

روایتی از مراسم بهر شهید ندوشن یزد در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه 14 مرداد، از آداب و رسوم عزاداری در مناطق مختلف ایران می گوید.

1401/05/14
|
10:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، هر ساله ماه محرم مردم به سبك و سیاق خودشان برای اباعبدالله الحسین(ع) عزاداری می كنند، بعضی از این آیین های سوگواری مثل مراسم بهر شهید در ندوشن یزد پیشینه بسیار شنیدنی دارد.
زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: این مراسم همه ساله قبل از ماه محرم آغاز می شود و تا دهه اول ماه محرم ادامه دارد.
وی ادامه داد: عده ای به خصوص جوانان و نوجوانان در گروه های چند نفره درمحلات مختلف به درب خانه ها رفته و این اشعار را می خوانند.
بهر شهید تشنه لب كربلا
افغان كنید و به خلق و بگویید یاحسین
رفتم به سوی بلبل وگفتم چه حاجت است
اهی كشیدكه به صد سال می گذشت
شاخ به شاخ در منه شعله به شاخ درمنه
هركه یه شاخی بدهد خدا مرادش بدهد
عشق حسین،كافی وامی كند تلافی
عشق حسین وعباس هر چی می خی در انداز
نه كنده ونه باری زودی خبر در اری
میرزایی افزود: در این مراسم صاحب خانه نیز به آنها مقداری پول ، قند و چای و…می دهد كه به مصرف برپایی عزاداری به یاد حضرت مسلم عقبل (ع) می رسد و در قدیم هیزم و بوته نیز جهت استفاده گرمایشی و روشنایی مراسم عزاداری اهداء می شد.
این تهیه كننده رادیویی در پایان متذكر شد: در برنامه این هفته از
مراسم پیشواز از ماه محرم در دستجرد قم و روستاهای گیلان،
جلوه های آیینی محرم در تالش، مراسم شاه حسین در گوكان آذرشهر آذربایجان شرقی نیز خواهیم گفت و شعر زنده یاد شهریار در مورد امام حسین (ع) با صدای ایشان در برنامه پخش می شود.
علاقه مندان می‌توانند برنامه «فرهنگ مردم»را به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری سمانه محمودیان و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران بشنوند.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم