فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آیین های رمضانی در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/01/18
|
10:02
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: در برنامه این هفته جمعه 18 فروردین از مراسم «گرگیعان» و سنت «اهواهو» در نیمه رمضان در استان مركزی خواهیم گفت.
وی ادامه داد: جشن «گرگیعان» نام یك مراسم اصیل و رایج در میان مردم استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و كشورهای حاشیه خلیج فارس می‌باشد. این مراسم به مناسب میلاد امام حسن مجتبی برگزار می‌شود و جشن كودكان اهواز محسوب می‌شود، یعنی توسط كودكان برگزار می‌شود.

این تهیه كننده رادیویی افزود: سنت دیرینه «اهو اهو» هم یكی از برجسته ترین آداب رمضانی استان مركزی است كه شامگاه چهاردهم ماه رمضان یعنی شب ولادت با سعادت امام حسن(ع) اجرا می شود. براساس این سنت قدیمی كه بهترین و كامل ترین نمونه آن را در روستای خورهه شهرستان محلات می توان مشاهده كرد، همزمان با تاریك شدن هوا نوجوانان و كودكان در دسته های مجزا به در خانه اهالی روستا مراجعه می كنند. پس از آن بزرگترین عضو گروه از لحاظ سنی با صدای بلند شروع به خواندن اشعاری مشخص می كند و همزمان سایر اعضای گروه با صدای بلند كلمه «اهو اهو» را بیان می كنند. فلسفه وجودی این مراسم در واقع نوعی شادباش و تبریك ولادت امام حسن مجتبی(ع) است، كه به منزله فال نیك گرفته می شود.

فقیه میرزایی در پایان خاطر نشان شد: از دیگر مراسم وسنت هایی كه در برنامه به آن اشاره می شود، آیین الم ترانی در ساوه، سنت شو‌خوانی در خراسان جنوبی، آیین علی جانی در باغین كرمان و سنت الله رمضونی در سیستان می باشد.

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری سمانه محمودیان و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم