فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

نگاهی به آیین و آداب جشن برداشت زعفران در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت 21:30 از آیین ها، سنت ها و فرهنگ مردم ایران می گوید.

1402/08/12
|
08:06
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: این هفته (12 آبان) در برنامه از جشن شكرگزاری زعفران خواهیم گفت. زعفران طلای سرخ و ادویه‌ای ارزشمند در سرتاسر جهان است. بیشتر غذاهای آسیایی و اروپایی مزین به رنگ و طعم دل‌نشین زعفران است. خراسان مهد رویش و زایش گل‌های ارغوانی زعفران و بزرگ‌ترین تولیدكننده این ادویه در جهان به شمار می‌رود. به همین دلیل سالانه جشن برداشت زعفران به عنوان شكرگزاری از تولید این محصول و معرفی آن به مردمان مناطق دیگر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: زمان كشت زعفران از مرداد تا شهریور ماه و زمان برداشت آن در آبان ماه است. كشاورزان ساعت طلایی در برداشت زعفران را قبل از طلوع خورشید می‌دانند. چراكه با روشن شدن آسمان و تابش نور خورشید به گل‌های زعفران، عطر و طعم آن تغییر می‌كند. در نیمه دوم آبان ماه كه تقریبا تمام زعفران‌ها چیده شده‌اند، زمان برگزاری جشن برداشت زعفران است.

این تهیه كننده رادیویی افزود: حسن مختاری نویسنده و شاعر ارجمند خراسان جنوبی شعری در مورد زعفران در برنامه می خواند.

فقیه میرزایی در خصوص بخش های دیگر برنامه به معرفی هنر‌ها و صنایع دستی مردم كرمان از جمله قالی‌بافی و پته‌دوزی اشاره كرد

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم