فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

شب نشینی اولین شب زمستان با «فرهنگ مردم» در رادیو ایران

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/10/01
|
08:04
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: «شَبْ‎نِشینی»، مهمانی شبانه با حضور جمعی از دوستان، اقوام و یا همسایگان بعد از صرف شام، به‌منظور گذراندن شب، همراه با صرف شب‎چره، و اجرای فعالیت های سرگرم‌كننده مانند نقل داستان و شعرخوانی است.

وی ادامه داد: «شب‎نشینی» در مناطق مختلف ایران، نام های گوناگونی دارد؛ مثلا در زرند و ساوه، «اتوماقا» در مناطق كردنشین، «شوداوَت» در سنگسر، «شونیشتَن» و در خوانسار، «شی‎نشین» است

شب‎نشینی فواید متعددی دارد، ازجمله: گذراندن اوقات فراغت، تعامل و گفت‌و‌گو، شادی‎بخشی، تحكیم روابط خانوادگی و قومی، و رفع كدورت ها و مشاجره‎ها به‌صورت كدخدامنشانه كه ریشۀ این سنت اخیر را در باورهای مردم می‎توان جست‌و‌جو نمود؛ مثلاً از‌آنجا‌كه مردم آذربایجان باور دارند با كدورت و دشمنی، آسمان آبادی‌شان بدون آفتاب خواهد ماند، تلاش می‎كنند در شب‎نشینی به نزاع ها خاتمه دهند.

میرزایی در خصوص دیگر بخش های برنامه به مرور ادبیات شفاهی مربوط به شب چله، نام‌های شب چله در بعضی نقاط و مراسم گذاشتن كرسی در مناطق گوناگون اشاره كرد.

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم