فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

رسمی برای شروع زندگی مشترك

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه 29 دی، از «هولكه خوانی» رسم دیرین خراسان جنوبی‌ برای زندگی مشترك می گوید.

1402/10/29
|
09:00
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: «هولكه خوانی» یك مراسم آیینی بومی خرسان جنوبی در زمان شروع زندگی مشترك بوده كه ثبت ملی شده است.

وی با بیان اینكه «هولك» به معنی زنی پاك و عفیف و «هولكه خوانی» یعنی خواندن و بیان پاكی و عصمت است، اظهار كرد: زوجین زندگی خود را با پاكی و صداقت شروع می‌كنند و اشعار «هلوكه» نیز ذكر و مدح پاكی و مطهر بودن امامان معصوم(ع) است.

فقیه میرزایی افزود: یكی از این مراسم صمیمانه، ساده و با نشاط رسم «هلوكه خوانی» در روستاهای اطراف شهرستان خوسف كه به ناحیه هردنگ معروف و مشهور است انجام می‌شود و درحال حاضر نیز برگزار می‌شود.

تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» در خصوص دیگر بخش های برنامه به روش تدریس در مكتبخانه ها و نگاه جهانگردان و سفرنامه نویسان خارجی درباره مكتبخانه ها و ریشه قصه مَثَل حسنی به مكتب نمیرفت وقتی میرفت جمعه میرفت، اشاره كرد.


گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم