فرهنگ مردم جمعه ها از ساعت 21:30 الی 22 به مدت 30دقیقه

رادیو ایران

فرهنگ مردم

آیین دیرینه مردم اردبیل برای روانه كردن عروس و داماد به خانه بخت

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/11/13
|
09:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: مراسم سنتی و محلی «گلین‌ چیخدی» آیین دیرینه مردم آذربایجان به ویژه استان اردبیل است كه برای روانه كردن عروس و داماد به خانه بخت برگزار می‌ شود و در برنامه جمعه 13 بهمن از این آیین سنتی خواهیم گفت.


وی ادامه داد: ازدواج آیین بسیار مقدسی است كه در بین اقوام و ادیان مختلف به طرق مختلف اجرا می‌شود، از زیبایی‌های سرزمین ایران، تنوع فرهنگی آن است.

میرزایی افزود: در بعضی از مناطق آذربایجان و به‌ویژه در روستاها و قصبات، ازدواج با مراسم خواستگاری آغاز شده و نوعروسان بدین ترتیب انتخاب می‌شوند، این بخش كه در زبان تركی «الچیلیك» نامیده شده و در مراسم ازدواج از اهمیت فراوانی برخوردار است، معمولا به وسیله مادر و خواهران داماد انجام می‌شود.

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: برای شنیدن توضیحات بیشتر از مراسم درباره شیربها، مهریه، خرج‌بران، خرید عروسی و مراسم قند شكستن برنامه «فرهنگ مردم» را جمعه از رادیو ایران بشنوید.

وی در پایان به بخش های دیگر برنامه از جمله روایتی داستان‌گونه درباره عشق به ایران اشاره كرد.

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
فرهنگ مردم