نمودار شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:20 به مدت 40

نیروگاه كلانشهر ها از مازوت استفاده نكردند

مدیركل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید برق حرارتی در برنامه «نمودار» رادیو ایران گفت: از ابتدای سال تاكنون هیچ یك از نیروگاه‌های داخل كلان‌شهرهای كشور از مازوت استفاده نكرده اند.

1402/09/20
|
08:00
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، ساناز جعفرزاده در گفت و گو با برنامه «نمودار» با تاكید بر اینكه در حال حاضر ذرات معلق معضل جدی آلایندگی هوا در تمام كلانشهرهای كشور است، افزود: براساس ترازنامه انرژی 80 درصد ذرات معلق تولید شده در كشور مربوط به بخش حمل و نقل است.

وی سهم بخش نیروگاهی در تولید ذرات معلق را بالغ بر هفت درصد برشمرد و ادامه داد: بر اساس گزارش «سیاهه انتشار» سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص سهم منابع ثابت و متحرك در آلایندگی هوا نیز مشخص گردیده است كه در شهر تهران سهم منابع متحرك در آلودگی هوا 59 درصد، در تبریز 57 درصد، در اهواز 72 و در اراك 50 درصد بوده است.

مدیركل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شركت برق حرارتی ادامه داد: با اینكه از ابتدای سال تاكنون در هیچ یك از نیروگاه‌های داخل كلان‌شهرهای كشور از سوخت مازوت استفاده نشده است ولی هم اكنون شاهد آلودگی شدید هوای شهرهایی همچون تهران، اصفهان و اراك هستیم.

جعفرزاده تاكید كرد: بنابراین نباید از دلایل اصلی آلایندگی هوا غافل شویم؛ چرا كه عدم شناسایی درست بخش‌های اثرگذار اصلی در این حوزه موجب اتخاذ راهكارهایی برای برون رفع از این وضعیت خواهد شد كه اثرگذاری مناسبی نخواهد داشت.

گفتنی است «نمودار» این هفته به تهیه كنندگی راضیه حسینعلی، اجرای مهرناز فقیهی و هماهنگی اكرم خیرخواه ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش شد.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نمودار