پلاك هشت شنبه تا پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25

گرامیداشت سالروز آزاد سازی سوسنگرد در رادیو ایران

برنامه «پلاك هشت» چهارشنبه 25 آبان ماه، با پخش مستنداتی فرماندهان و دست اندركاران آزادسازی سوسنگرد، یاد و خاطره این روز را گرامی می دارد.

1401/08/25
|
11:41
|

به گزارش شبكه رادیویی، عملیات آزادسازی سوسنگرد (26 آبان 1359 شمسی)، یكی از عملیات‌های موفق ایران در دوران دفاع مقدس بود. این عملیات، نقطه عطفی در ایجاد زمینه‌های تحول در وضعیت جنگ بود و باعث آزادسازی سوسنگرد و بیرون راندن نیروهای اشغالگر بعثی شد.
سیما پاتیمار تهیه كننده این هفته برنامه «پلاك هشت» بیان كرد: سوسنگرد در دو ماه ابتدایی جنگ دو مرحله مورد حمله نیروهای ارتش عراق درآمد. در مرحله اول در 6 مهر 1359 اشغال شد، ولی به‌رغم مقاومت و مبارزه نیروهای ایرانی به طور كامل آزاد نشد. در مرحله دوم در محاصره و در آستانه سقوط قرار گرفت كه طی عملیات مشتركی با حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی در روز 26 آبان 1359 از محاصره خارج شد و نیروهای ارتش عراق ناچار به عقب‌نشینی از سوسنگرد و مناطق اطراف آن شدند.
وی ادامه داد: از همین رو در برنامه چهارشنبه (25 آبان) به مناسبت سالروز شهادت شهید زین الدین در (26 آبان) بخشی از صحبت های این شهید از برنامه پخش می شود و همچنین مستداتی از گفت و گو های فرماندهان و دست اندركاران آزادسازی سوسنگرد پخش می شود.
گفتنی است «پلاك هشت» این هفته به تیهه كنندگی سیما پاتیمار و با اجرای حمیدرضا رضایی شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پلاك هشت