پلاك هشت شنبه تا پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25

مروری بر یاد و خاطره شهدای عملیات خیبر در رادیو ایران

برنامه «پلاك هشت» چهارشنبه سوم اسفند، همزمان با سالروز آغاز عملیات خیبر مروری بر یاد و خاطره شهدای عملیات خیبر و دستاوردهای این عملیات مهم دارد.

1401/12/03
|
11:13
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عملیات خیبر در ساعت 21 و 30 دقیقه سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز «یا رسول الله (ص) » آغاز شد.
مقاومت رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می‌رفت. مقاومت 72 ساعته در مجنون همراه با محدودیت بسیار دشوار و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امكان‌پذیر بود به گونه‌ای كه ماهر عبدالرشید ژنرال عراقی می‌گوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فكر می‌كردیم سخت‌تر شده است.
عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت. از نظر نظامی، ‌ ورود قوای ایران به خاك عراق یك تحول جدید به حساب می‌آمد زیرا جزایر مجنون یكی از مناطق استراتژیك به شمار می‌رفت.
عملیات خیبر در مجموع 20 روز به طول انجامید، كه در خلال آن بیش از 30 هزار نفر از نیروهای ایرانی شهید و مجروح شدند. از نیروهای سپاه پاسداران و بسیج در این عملیات حدود 1٫800 نفر شهید، حدود 5٫000 نفر مفقود و بیش از 15٫000 نفر مجروح شدند.
از همین رو برنامه «پلاك هشت» چهارشنبه سوم اسفند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این شهدا مروری بر این عملیات خیبر و دستاوردهای آن دارد.
گفتنی است «پلاك هشت» این هفته به تهیه كنندگی سیما پاتیمار و اجرای حمیدرضا رضایی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پلاك هشت