رهاورد شنبه تا سه شنبه از ساعت 11:30 به مدت 25

متالورژی یكی از قدیمی ترین هنرها و یكی از جدید ترین علوم است

مستند علمی «رهاورد» شنبه 28 بهمن ساعت 13:30 از رادیو ایران تقدیم می شود.

1402/11/28
|
11:37
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، مریم بانو فطرتی تهیه كننده «رهاورد» گفت: «متالورژی» به عنوان یك علم، نسبتا جوان است به طوری كه هنوز صدسال نیست كه فلزات را مورد مطالعه علمی همه جانبه قرار داده اند. با همه اینها، «متالورژی» با اینكه یكی از جوانترین دانش ها است، یكی از قدیمی ترین فنون نیز هست. آثار باستانی و مطالعه آثار ادبی ایران نشان می دهد كه در تاریخچه «متالورژی» ، ایرانیان باستان از علوم و فنون متالورژی آگاهی داشته و در پیشرفت آن نقش به سزایی داشته اند.

وی ادامه داد: سال 47 برای اولین بار گروه مهندسی «متالورژی» در دانشكده فنی دانشگاه تهران توسط پروفسور «رامِز وَقار» از بانیان این اتفاق بود، تاسیس شد.

فطرتی ادامه داد: در بخشی از برنامه صدای زنده یاد پروفسور «رامِز وَقار» پخش می شود و همچنین دكتر سعید حسنی (دانشیار دانشكده معدن و متالورژی دانشگاه یزد)، دكتر شهرام رایگان استاد دانشكده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران و دكتر محمد مكملی عضو هئبت علمی دانشكده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران از اهمیت این صنعت و توضیحاتی از نخستین جشنواره اعطای جایزه ملی پروفسور «وقار»، ارائه می دهند.

گفتنی است «رهاورد» به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی و گزارشگری سمیه رحیمی و هماهنگی اكرم خیرخواه ساعت 13:30 روز شنبه 28 بهمن تقدیم علاقه مندان می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
رهاورد