بحث روز دوشنبه از ساعت 12:40 به مدت 40

رادیو ایران

بحث روز

در انتخابات این دوره، ثبت نام متقاضیان خارج از كشور حضوری انجام می گیرد

سخنگوی ستاد انتخابات كشور گفت: در قانون جدید انتخابات، ثبت نام متقاضیان و داوطلبان در دو مرحله انجام می گیرد و ثبت نام اصلی متقاضیان از 27 مهر امسال به مدت 7 روز انجام خواهد گرفت.

1402/05/17
|
12:00
|

فرآیند برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه 16 مرداد ماه با دستور وزیر كشور به فرمانداران و بخشداران سراسر كشور، آغاز شد.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات كشور در برنامه «بحث روز» به جزئیات بیشتر این خبر پرداخت و گفت: بر اساس قانون جدید مجلس شورای اسلامی پیش ثبت نام این دوره از انتخابات از 16 تا 22 مرداد، به مدت 7 روز خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینكه در قانون جدید انتخابات، ثبت نام متقاضیان و داوطلبان در دو مرحله انجام می گیرد، گفت: ثبت نام اصلی متقاضیان از 27 مهر امسال به مدت 7 روز انجام خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد انتخابات كشور بخش دیگر صحبت هایش را به جزئیات دیگر این خبر اختصاص داد و گفت: وزارت كشور 70 تا 110 روز قبل از زمان تعیین شده (27 مهر)، موظف است، ثبت نام اولیه را انجام دهد.
اسلامی با اشاره به اینكه میزان استقبال در این دوره رضایت بخش و خوب بوده است؛ گفت: بر اساس قانون، متقاضیان و داوطلبانی كه در این مرحله ثبت نام خود را انجام ندهند نمی توانند در گردانه رقابت انتخابات مجلس حاضر شوند.

وی خاطر نشان كرد: اطلاعات هویتی و مدارك تكمیل شده متقاضیان به چندین دستگاه و نهاد دولتی كه شامل سازمان ثبت احوال، فراجا، دادستانی، وزارتخانه های علوم و بهداشت، دانشگاه آزاد، حوزه علمیه، وزات امور خارجه و سازمان امور استخدامی هستند، ارسال می گردد.

محسن اسلامی خاطر نشان كرد: این دستگاه ها و نهادها در مدت زمان یك ماه مدارك ارسالی را بررسی می كنند و پس از بررسی، نتیجه را به ستاد انتخابات كشور گزارش می كنند.
وی در ادامه با بیان اینكه گواهی برای متقاضیان ارسال خواهد شد، گفت: وقتی مدارك متقاضیان تایید شد و مرحله پیش ثبت نام با موفقیت انجام گرفت، كد رهگیری برای متقاضیان صادر می شود، داوطلبان تا 27 مهر و آغاز مرحله اصلی ثبت نام لازم است كه منتظر بمانند.

اسلامی بخش دیگر صحبت هایش را به بررسی احراز صلاحیت ها اختصاص داد و گفت: بررسی احراز صلاحیت ها در هیات های اجرایی و نظارت از 27 مهر محقق می شود و در این دوره صرفا مدارج بررسی می گردد.

وی در بخش دیگر صحبت هایش متقاضیان خارج از كشور را مخاطب قرار داد و گفت: ثبت نام متقاضیان خارج از كشور به شكل حضوری انجام می گیرد و متقاضیان می توانند با مراجعه به سفارتخانه ها، كنسولگری ها و نماینده های سیاسی كار ثبت نام خود را انجام دهند.

در ادامه می شنوید.

دسترسی سریع
بحث روز