بحث روز چهارشنبه از ساعت 11:55 به مدت 45 دقیقه

رادیو ایران

بحث روز

مقایسه هوشمندی رهبری در ایران در برابر سردمداران سعودی

عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای به همراه کارشناس رسانه های آلمانی زبان از چرایی بی اعتمادی به اروپا و نیز روایت کارشناس آلمانی زبان از مقایسه هوشمندی رهبری در ایران در برابر سردمداران سعودی گفتند.

1398/07/15
|
08:40

برنامه بحث روز این هفته بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران به بهانه سخنان صریح رهبر انقلاب درباره عدم اعتماد کامل به اروپایی ها میزبان دکتر ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در ایتالیا و مرتضی نشاط؛ کارشناس رسانه های اروپای غربی بود.
ظهره وند با اشاره به سوابق تاریخی اروپایی ها در بی رحمی نسبت به مردم ایران گفت: روابط تاریخی ما با اروپایی‌ها فهرست بلندی از بدعهدی دارد .آنان همواره منافع خودشان را به قیمت زیر پا گذاشتن منافع ملی ایران می بینند. شما بعد از جنگ جهانی دوم و چه سال 32 در کشورمان و چه حتی بعد از انقلاب تا به امروز این رفتارها را می بینید و جالب اینکه در همین سفر اخیر آقای روحانی در نیویورک هم زمانی که به دنبال ایجاد زمینه یک نشست بین ایران و امریکا هستند اما از آن سو انگشت اتهام را به سمت ما برده و حتی از آن سو در چند روز اخیر دیدیم از منافقین در لندن و نیویورک دعوت کرده و نشست می‌گذارند.
وی به هوشمندی رهبر انقلاب در مقابل آنان اشاره کرده و افزود: گرچه آنان با دیگر کشورها اینگونه رفتارها را دنبال می کنند اما در اینجا آنها با پدیده ای به نام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی مواجه شده و در جمهوری اسلامی ایران مقام معظم رهبری به عنوان امام جامعه خط مشی هایی را ترسیم می نمایند که درست در نقطه مقابل طراحی آنان است.
عضو سابق گروه مذاگره کننده هسته ای در همین رابطه یادآور شد: رهبری معظم انقلاب پیش از امضای برجام از بدگمانی به اروپایی ها می فرمودند که اکنون این درستی آن ثابت شده است. از این رو اگر مسئولان از این روش پیروی کنند در برابر دسیسه های آنان مصون خواهیم بود.
سفیر سابق ایران در ایتالیا خاطرنشان کرد: ما همواره شاهدیم که آنان در روابطشان همچون وقایعی همچون سال 1907 آنان خانم موگرینی و کلاً اتحادیه اروپا رفتار دوگانه و استاندارد دوگانه اتحادیه اروپا را در قبال عربستان و چین هم دنبال می کنند. در موضوع عربستان و اقدامات ضد بشری او در اروپا برای مدیریت منافع خودشان هم بحران سوار می‌شوند و همین افکار عمومی حوزه بحران بتوانند این افکار عمومی مدیریت بکند.
روایت یک سویه رسانه های غربی از دوگانگی رفتاری اروپا
مرتضی نشاط کارشناس رسانه های اروپای غربی و کشورهای آلمانی زبان هم دیگر مهمان برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران بود.
وی درباره شگردهای رسانه های اروپایی در برخورد با جمهوری اسلامی عنوان کرد: رسانه های غربی به ویژه آلمانی زبان سعی دارند ما را در حالت بلاهتی نشان دهند که مثلا چرا ایرانی ها وارد گفتگو و مذاکره نمی شوند؟ اما جالب است که آنها حتی در اجرای اینستکس که سابقه آن به قانونی در دوره تحریم های کوبا از سوی امریکا با هدف کم اثر کردن تحریم های امریکا هم ناتوانند. با این حال آنان حتی از یک مورد تحلیل و بررسی اینگونه ضعف های اروپا دریغ می کنند .

دسترسی سریع
بحث روز