بحث روز چهارشنبه از ساعت 12:40 به مدت 40

رادیو ایران

بحث روز

می توانیم با " سی ان جی" نرخ حمل و نقل را کمتر هم کنیم

رییس انجمن جامعه ایمن به همراه کارشناس ارشد جامع شناسی سیاسی در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران ابعاد سیاسی و اقتصادی طرح اصلاح قیمت بنزین را بررسی کردند.

1398/09/05
|
10:19

به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ دکتر جواد نوفرستی؛ رییس انجمن جامعه ایمن و کارشناس ارشد اقتصاد انرژی در این برنامه با اشاره به اینکه ما یکی از بزرگترین پرداخت کننده های یارانه به انرژی هستیم عنوان کرد: با کمک رسانه ها موضوع فرصت سوزی وضعیت استفاده از حامل‌های انرژی و توزیع ناعادلانه آن باید خیلی شفاف بیان شود که در این صورت در جامعه از اصلاح روند آن حمایت خواهد کرد.
وی افزود: من امیدوارم تحریم نفتی ایران برداشته نشود، زیرا اقتصاد ما عادت به خام‌فروشی کرده که البته تنها به نفت محدود نشده و در منابع معدنی و کشاورزی دیگر هم می بینیم که دیگر کشورها با خرید این کالاها از ما و تبدیل آنها به فرآورده‌های با ارزش افزوده 10 تا 100 برابر همان ها را به ما می فروشند.
وی از اجرای دو طرح در مورد بنزین خبر داد و گفت: بر اساس گفتگویی که با مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری داشتم از ایجا یک سامانه خبر دادند که نخست درآمد حاصل از فروش داخلی و خارجی بنزین را نمایش می دهد. همچنین مازاد درآمدی اجرای این طرح صرف مدیریت بهینه سوخت در زمینه هایی چون بهینه سازی حمل و نقل عمومی و توسعه آن گردد.
نوفرستی درباره آثار زیانبار رویه قبلی توزیع بنزین هم گفت: اگر حساب کنیم که در روز حدود 100 میلیون لیتر بنزین با نرخ 1000 تومان عرضه می شد که اگر تفاوت آن را با نرخ کنونی حساب کنیم متوجه خواهیم شد که اقتصاد کشور روزانه چه خسارت بزرگی به خود میزده است. و این درحالیست که بنا به گفته سخنگوی دولت خانوارهای ثروتمند در حدود 23 برابر خانوارهای کمتر برخوردار از یارانه سوخت بهره برده و این درحالیست که حدود 50 درصد جامعه ما خودرو نداشته و حدود 40 درصد حتی موتورسیکلت هم ندارند.
رییس انجمن جامعه ایمن همچنین با انتقاد از روش برخورد با رانندگان تاکسی و وانت بار که از محل اجرای این طرح هزینه های آنها بالا رفته هم تصریح کرد: هزینه این عزیزان به هر صورت بالا رفته و اینکه گفته شود حق افزایش نرخ کرایه را دارند سخن درستی نیست زیرا به هر حال باید این افزایش هزینه به نوعی جبران شود.
وی در همین باره در پایان به مزایای بهره مندی رانندگان تاکسی و وانت بار از CNG هم اشاره و یادآور شد: به دلیل ثابت ماندن قیمت بنزین در این چند ساله که نرخ تورم افزایش یافته شاید تفاوت 500 تومانی میان بنزین و گاز خیلی انگیزه ای برای استفاده از گاز به چشم نمی آمد و حتی بسیاری از رانندگان ترجیح دادند که مخازن آن را از روی خودروهای خود بردارند اما اکنون با اجرای این طرح اگر با روش های رسانه ای همچون پویانمایی این امردوباره به درستی تبیین شود نه تنها نرخ کرایه سیر افزایشی به خود نگرفته بلکه می تواند از گذشته کمتر هم بشود.
باید طرح های اصلاحی به خوبی تبیین شود
دکتر جواد بخشی کارشناس ارشد جامع شناسی سیاسی هم در این برنامه با اشاره به حواشی پیش آمده پس از اعلام خبر اصلاح قیمت بنزین اعلام کرد: مردم در اصلاحات اقتصادی گاهی تصور می کنند که حاکمان آنان را نمی بینند. دلیل این امر را در موضوعی به نام محرومیت نسبی باید کندوکاو کنیم.
وی در تشریح این موضوع گفت: این موضوع ناشی از اختلاف و شکاف میان توقعات ارزشی با قابلیت های ارزشی جمعی است که دو سطح نسبی مانند بیکاری و تورم و نیز سطح دائمی است. در زمینه سطح نسبی آن زمانی که بیکاری و تورم وجود دارد و ما همزمان اصلاح قیمت را در کالاها در دستور کار قرار میدهیم جامعه را از تبعات آن نگران می کند.
بخشی نقش کار رسانه ای را در این زمینه یادآور شد و در پایان تصریح کرد: باید در این عرصه اطلاع رسانی درست و به موقع انجام گیرد تا نخست نگرانی های جامعه برطرف شود و از سوی دیگر از سو استفاده دشمنان در تحریک افکار عمومی و بهره برداری گروه های معاند از یک موضوع اقتصادی برای ایجاد نا امنی اجتماعی همچنان که برخی این کار را در مورد اخیر انجام دادند جلوگیری شود.

دسترسی سریع
بحث روز