جهان سیاست شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:30 به مدت 25

رادیو ایران

جهان سياست

برنامه وارادات 80 میلیون دوز واكسن كرونا به تولیدكنندگان داخلی آن ضربه میزند

معاون قرارگاه پدافند زیستی در واكنش به نقل قول منتشر شده از مقامات وزارت بهداشت در مورد واردات واكسن كرونا آن را ضربه به دانشمندان داخلی خواند.

1401/01/30
|
10:26
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران،دكتر محمد كریمی‌نیا؛ معاون‌عملیات قرارگاه پدافند زیستی سازمان پدافند غیر عامل در برنامه جهان سیاست رادیو ایران در واكنش به نقل قول منتشر شده از سوی مسئولان بهداشتی كشور مبنی بر سفارش واردات 80 میلیون دوز واكسن كرونا گفت: در صورتی كه این خبر درست باشد، ضربه سنگینی به واكسن سازان و دانشمندان داخلی ما وارد می‌شود.

بنا بر آمارهای خود مسئولان، تا كنون 190 میلیون دوز واكسن وارد كشور شده كه 50 میلیون دوز آن اكنون در انبارها قرار دارد. این درحالیست كه قرار بود تا پایان آذر حدود 75 میلیون نفر دو دوز واكسن كرونا دریافت كنند كه معادل 150 میلیون دوز می شود. اما تا همین لحظه این عدد محقق نشده بلكه آمارهای كنونی تازه با احتساب حدود 30 میلیون نفری كه سه دوز خود ار تزریق كرده اند، احتساب می گردد.

وی با اشاره به نیاز كشور در مقاطع گذشته به واردات ادامه داد: تا حدود مرداد و شهریور پارسال الزام داشت كه واكسن وارد شود. اما با توجه به توان كنونی كشور و شش مجموعه داخلی واكسن كرونا اكنون سخن گفتن از واردات آن، ضربه سنگینی به تولید كنندگان داخلی آن خواهد بود. ضمن آنكه فناوری واكسن های وارد شده بر پایه ویروس كشته شده است كه قالب واكسن سازان داخلی ماست.
كریمی نیا اثربخشی واكسن های داخلی را خوب ارزیابی كرده و تصریح كرد: از آنجایی كه واكسن های تولید شده در كشور به نسبت واكسن وارداتی غالبی كه در كشور استفاده شده كیفیت و اثرگذاری بهتری داشته است.
معاون عملیات قرارگاه پدافند زیستی در پاسخ به این پرسش كه چرا سخن از صادرات واكسن كرونا زده میزشود اما همزمان مسولان از واردات آن حرف به میان میاورند، چنین سیاستی را كاری بیهوده خواند و افزود: اكنون این شش واكسن ساز علاوه بر تامین نیاز داخلی می توانند نیاز كشور را در زمینه واكسن كرونا به خوبی پاسخ دهند و از آنجایی كه دیگر ارز ترجیهی برای واردات دارو اختصاص پیدا نمی كند، منطقی آن است كه به جای پرداخت یك هزینه هنگفت برای واردات واكسن، از تولید كنندگان داخلی حمایت كنیم. از این رو امیدواریم در برنامه اعلام شده برای واردات واكسن كرونا تجدید نظر شود.

دكتر كریمی نیا در پایان یادآور شد : همگی قالب فناوری های واكسن در دنیا اكنون در كشور موجود است.

گفتنی است كه بیست و پنجم فروردین ماه امسال نقل قولی از دكتر كمال حیدری؛ معاون بهداشت وزیر بهداشت؛ درمان و آموزش پزشكی مبنی بر سفارش بیش از 80 میلیون دوز واكسن كرونا منتشر شده بود كه برخی رسانه‌ها از آن با عنوان واردات واكسن یاد كرده بودند. این درحالیست كه اكنون شش موسسه داخلی مشغول تولید واكسن كرونا هستند.

دسترسی سریع
جهان سیاست