جهان سیاست شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:30 به مدت 25

رادیو ایران

جهان سياست

فروپاشی رژیم جعلی صهیونیستی از درون

كارشناس مسائل غرب آسیا در رادیو ایران مطرح كرد: با وجود ادعاهای بنیامین نتانیاهو در مورد پیروزی صهیونیست‌ها، تار و پود رژیم صهیونیستی، سست‌تر از تار عنكبوت شده و در حال نابودی است.

1403/03/23
|
12:51
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، علیرضا اشراقی در برنامه «جهان سیاست» رادیو ایران بیان كرد: پس از استعفای «گادی آیزنكوت» و «بنی گانتس» از كابینه جنگ به دلیل اختلاف نظر با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بر سر جنگ غزه، وزیر «هیلی تراپر» از حزب اردوگاه اصلی وابسته به گانتس نیز استعفا كرد. به این ترتیب تاكنون سه عضو اصلی كابینه جنگ و كابینه نتانیاهو كنار رفته‌اند.

این كارشناس سیاسی ادامه داد: مجموعه استعفاهای داخلی رژیم صهیونیستی به ویژه استعفای گانتس و آیزنكوت به علت عضویت در شورای جنگی اسرائیل، گرچه كابینه را از اكثریت خارج نمی كند، اما مقدمات استعفای دیگر مخالفان نتانیاهو را فراهم كرده و زمینه را برای فروپاشی كابینه وی مهیا می كند.

نتانیاهو در واكنش به موج استعفاها در سرزمین‌های اشغالی تصریح كرد: اكنون زمان مناسبی برای استعفا نبود، بلكه زمان وحدت بود.

اشراقی افزود: استعفای گانتس به یك باره زیر پای نتانیاهو را خالی كرده و حالا موج یاس، نومیدی و احساس شكست نزد صهیونیست‌ها، فراگیرتر شده و همه آنان می‌دانند كه هیچكدام از جریانات سیاسی، برای پایان دادن به جنگ غزه، استراتژی روشنی ندارند و در عین حال، نمی‌خواهند شكست خود را بپذیرند.

این كارشناس مسائل غرب آسیا در پایان گفت: باید به این موضوع اشاره كرد كه با رفتن گانتس، شرایط برای جو بایدن نیز دشوارتر شد. چرا كه گانتس، مهمترین حامی طرح جو بایدن برای توافق بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بود و آنتونی بلینكن در چند سفر اخیر خود به منطقه، همواره روی این موضوع حساب باز كرده بود كه با همراهی گانتس راهی برای پایان جنگ پیدا شود و انتخابات آمریكا نیز به نفع جو بایدن و دموكرات‌ها خاتمه یابد. یكی دیگر از موارد توافق بین آمریكایی‌ها و گانتس، این بود كه موضوع تداوم عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی، با حمایت گانتس پیش می‌رفت اما حالا این پرونده نیز عملاً از روی میز كنار رفته و جریان راست افراطی رژیم صهیونیستی، به خاطر پافشاری بر جنگ و خشونت، اصطلاحاً دست و پای بایدن و تیم او را نیز در پوست گردو گذاشته است.

گفتنی است «جهان سیاست» این هفته به تهیه كنندگی فریدون ماهر و اجرای ناصر صالحی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 15:30 روانه آنتن رادیو ایران می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
جهان سیاست