حوض نقره جمعه ها از ساعت 18 به مدت 55

رادیو ایران

حوض نقره

حمایت از زبان فارسی به معنای فاشیست بودن نیست

«امیر فرض اللهی» خبرنگار و منتقد سینما در برنامه حوض نقره رادیو ایران گفت: اگر کسی بخواهد از فرهنگ و زبان کشورش دفاع کند، چرا برچسب فاشیست بودن به او می زنند؟

1398/11/20
|
15:45

هفتمین روز سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، در نشست خبری فیلم سینمایی «آتابای» امیر فرض اللهی خبرنگار و منتقد سینما به زبان مورد استفاده در این فیلم اعتراض کرد.
هادی حجازی فر، نویسنده «آتابای» نیز در واکنش به سخنان این خبرنگار گفت: تو و هیچ فرد دیگری اجازه توهین به زبان تُرکی را ندارد. این نظر بی ربط شماست. براساس قانون اساسی ایران زبان و ادبیات تُرک باید در ادبیات دانشکده تُرک تدریس شود. افکار جدایی طلبانه محصول همین نگاه است. نگاه شما فاشیستی و این را با صدای بلند می‌گویم.
به گزارش شبکه رادیویی ایران، «تینا میرکریمی» گزارشگر برنامه «حوض نقره» رادیو ایران در این باره با «امیر فرض اللهی» خبرنگار و منتقد سینما که این سوال را در نشست خبری مطرح کرد گفت و گو کرده است.
«امیر فرض اللهی» خبرنگار و منتقد سینما در این باره گفت: زبان فارسی، زبان رسمی کشور است، به فیلمی که فیلمنامه آن به زبان فارسی نوشته شده و به زبان ترکی ترجمه گردیده و با زیرنویس فارسی به مخاطب انتقال داده شده، اعتراض دارم.
وی در ادامه با بیان اینکه برای اقلیت های قومی در ایران احترام ویژه قائل هستم، در واکنش به سخنانش هادی حجازی فر بازیگر و نویسنده گفت: اگر کسی بخواهد از فرهنگ و زبان کشورش دفاع کند، چرا برچسب فاشیست بودن به او می زنند؟
وی در بخش دیگر درباره اهمیت و جایگاه زبان فارسی خاطر نشان کرد: «غلامحسین ساعدی» یکی از بزرگترین نمایشنامه نویسان ایرانی، تعصب ویژه به زبان فارسی دارد و تمام آثار خود را به زبان فارسی نگاشته است.
برنامه «حوض نقره» در روزهای برگزاری جشنواره فجر، ساعت 20:00 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
حوض نقره