عندلیب جمعه ها از ساعت 23 به مدت 50

در تصنیف «كاروان شهید» بهترین بخش موسیقی در اختیار خواننده است

«علیرضا امینی» كارشناس و پژوهشگر حوزه موسیقی گفت: محمدرضا لطفی تصنیف «كاروان شهید» را با تاثیرپذیری از جریان های اجتماعی دوران انقلاب و بر اساس مشاهدات خود ساخته است.

1401/11/08
|
16:54
|

«كاروان شهید» نام یك تصنیف از ساخته‌های محمدرضا لطفی است كه اولین بار با آواز شهرام ناظری اجرا و در آلبوم چاووش 8 گنجانده شد. این تصنیف كه در اوایل جنگ ایران و عراق ساخته شد، فضایی حماسی دارد و به عنوان «بهترین تصنیف جنگ» توصیف شده‌است.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، «علیرضا امینی» كارشناس و پژوهشگر حوزه موسیقی با بیان اینكه هنرمند بذر هنر را از جامعه می گیرد،گفت: محمدرضا لطفی تصنیف كاروان شهید را با تاثیرپذیری از جریان های اجتماعی دوران انقلاب و بر اساس مشاهدات خود ساخته است.

وی در ادامه تصنیف كاروان شهید را جزو با شكوه ترین آثار ده سال انقلاب اسلامی خواند و گفت: محمدرضا لطفی در این قطعه هم مبانی ریتم، گام شناسی و گوشه شناسی دستگاهی و هم شكل بیانی آهنگ را به طرز بسیار خوبی تعریف كرده است.

این كارشناس و پژوهشگر حوزه موسیقی در بخش دیگر صحبت هایش اضافه كرد:آهنگسازان و هنرمندان سال های گذشته بهترین بخش موسیقی را به خواننده اثر اختصاص می دادند كه همین عامل باعث درخشش خوانندگان شده بود.

امینی خاطر نشان كرد: در تصنیف «كاروان شهید» بهترین بخش آهنگ در اختیار خواننده است.

برنامه «عندلیب» پنج شنبه هر هفته ساعت 22:00 به تهیه كنندگی «سعید مبشری» و اجرای «داوود حیدری» از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
عندلیب