یک دو صدا شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20 به مدت 30 دقیقه

همراه با «یک دو صدا،، مسابقه استعداد یابی رادیویی

به دنبال صدای گرم رادیویی

1400/10/20
|
10:44

بی‌شک گویندگی در رادیو آرزوی بسیاری از جوانانی است که فکر می‌‌کنند صدای خوبی دارند. رادیو رسانه گرمی است که مونس و همراه مردم است؛ بنابراین وقتی شنوندگان هر روز موج رادیویی را روی هر فرکانسی تنظیم کنند، می‌توانند شنونده صداهای شاد و پرانرژی باشند. در حالی که شنیدن صداهای آرامش بخش در برنامه‌های عصرگاهی و شبانگاهی رادیو، خستگی را از جان به در می‌‌کند انتخاب این صداها و گویندگان برای این رسانه بسیار دشوار خواهد بود. مسابقه«یک دو صدا» رادیو ایران با رویکرد انتخاب صداهای گرم و صمیمی برای مخاطبان بی‌شمار یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقه‌های استعدادیابی رادیویی نام گرفته است. این برنامه، مسابقه‌ای رادیویی برای علاقه‌مندان به گویندگی، اجرا، بازیگری و خوانندگی است.
شرکت‌کنندگان از اقصی نقاط کشورمان در این استودیو حاضر می‌شوند و برای اینکه بتوانند در حوزه‌های مختلف از جمله گویندگی در رادیو وارد بشوند با هم رقابت می‌کنند.
پرورش صداهای خوب
عباس محبی پیش‌کسوت بازیگری در عرصه طنز و داور برنامه«یک دو صدا » رادیو ایران در این باره می‌گوید: یکی از دستاوردها، رویاها و آرزوهای برنامه«یک دو صدا» که در سه چهارسال اخیر طراحی شده، این است که از میان استعدادهای جوان، تعدادی را انتخاب کنیم و پرورششان دهیم و از تجربیات خودمان به آن ها منتقل کنیم و این کار در خلال این مسابقه در حال عملی شدن است.
او می‌گوید: حدود شصت، هفتاد نفری در سالن آزمون مسابقه نشسته‌اند. در حقیقت اینجا نوعی آکادمی است. در این مدت، موارد زیادی را برای جوان‌ها توضیح می‌دهیم. کسانی که در این مسابقه رد می‌شوند یا کارشان مورد ایراد قرار می‌گیرد و قبول نمی شود، می‌توانند این برنامه را بارها و بارها گوش بدهند و عیب و ایرادهایشان را رفع کنند.
محبی ادامه می‌دهد: آرزوی دست اندرکاران این برنامه این است که از بین جوان‌ها استعدادهایی کشف بشود. گویندگی اضلاع گوناگون در بخش بازیگری و در بخش هنری دارد و اینکه من فقط صدایی خوبداشته باشم، ملاک نیست. ساز، وسیله‌ای خوش صداست، ولی همین ساز هم به نوازنده‌ای توانا نیاز دارد تا صداهای گوناگون را از آن در آورد و به سمع شنونده برساند. مراحل گوناگونی باید طی بشود تا این بازیگر بتواند از این مواد خام چیزی پخته و خوب و قابل قبول برای شنونده تهیه کند.
موفقیت بازیگر و مجری در رادیو
محبی با بیان اینکه هم‌اکنون جوان‌های ما علاقه‌ای به مطالعه ندارند، ادامه می‌دهد: متاسفانه تعداد زیادی از کسانی که برای دادن آزمون به این برنامه می‌آیند، از لحاظ مطالعه و تحقیق خیلی عقب هستند. اینکه من می‌گویم واقعیت است در رادیو بخش اعظم تفکرات یک گوینده خوب آن است که مطالعه داشته باشد.
هر چقدر مطالعه بازیگر و مجری در رادیو بیش‌تر باشد تجربیات تاریخی و هنری‌اش بیش‌تر باشد چه در بخش بازیگری چه در بخش مجری‌گری، این آدم موفق‌تر است.
در نتیجه یکی از بحران‌هایی که داریم جوان‌های ما بیش‌تر تحت تاثیر رسانه‌ها قرار دارند تا مطالعات و تحقیقات. وقتی به جوانی که علاقه به کار بازیگری دارد می‌خواهیم که تیپ بگیرد، می‌بینم که این تیپ تیپ مقبلی و نوذری است . بیش‌تر تحت تاثیر هنر دیگران قرار دارند که ما به این کار تقلید می‌گوییم.
در صورتی که یک بازیگر محقق و مولف باید به درون جامعه برود به لحاظ طنز که عرض می‌کنم یعنی باید برود درون جامعه بگردد اول تیپ و شخصیت خود را بشناسد. این شخص ممکن است دایی، عمو، همسایه یا معلمت باشد و این تیپ را هنرمند می‌آورد و روی آن کار می‌کند، کاریکاتورش می‌کند و آن موقع تبدیل می‌شود به ملون، جانعلی، دست و دلباز.
در تلویزیون هم همین طور است، ولی من دارم مراحل تیپ سازی در رادیو را توضیح می‌دهم. پس اول مطالعه و تحقیق بعد هم ممارست و تمرین. از رموز کار است که ما این‌ها را در برنامه«یک دو صدا» بارها و بارها تذکر می‌دهیم.
از همه مهم‌تر استعداد و خلاقیت است. یعنی زمانی که استعداد فرد پرورش یافت تازه باید خلاقیتش گل کند.
بازیگر بر اساس قصه‌ای که وجود دارد باید شخصیت را خلق کند، حتی اگر تهیه‌کننده لطیفه‌ای دو خطی به او بدهد، او باید خودش آن را بسازد و پرورشش بدهد تا باورپذیرتر باشد. رادیو یعنی خلاقیت.
هدف یک دو صدا آموزش است!
ساجد قدوسیان، تهیه‌کننده مسابقه استعدادیابی«یک دو صدا» می‌گوید: ماهیت رادیو همواره جنبه فرهنگی و آموزشی داشته و لزوما مخاطب رادیو صرفا برای تفریح یا وقت گذرانی پای رادیو نمی‌نشیند و از فرهیختگی نسبی برخوردار است. لذا من معتقدم همین امر باید تفاوت یک برنامه یا مسابقه استعدادیابی در رادیو با دیگر رسانه ها باشد. «یک دو صدا» مسابقه‌ای تخصصی در حوزه هنرها و فعالیت‌های مربوط به رادیوست و ما هم سعی می‌کنیم هر دوره را با محوریت یک رشته به‌خصوص و با حضور داوران صاحب‌نظر در همان رشته برگزار کنیم. از بارزترین ویژگی‌های مسابقه«یک دو صدا» که بسیار برای من اهمیت دارد آموزش و شناساندن تخصص‌های رادیویی به شرکت‌کننده و مخاطب است. اینکه رادیو تعریف مجزایی دارد و طبیعتا مولفه‌های خاص خودش را می‌طلبد.
قدوسیان ادامه می‌دهد: اگر امکانات و البته کرونا اجازه بدهد قصد دارم در آینده نه چندان دور با هماهنگی و همدلی و یاری مدیران شبکه چند اتفاق مهم را برای برنامه«یک دو صدا» رقم بزنم. یکی برگزاری مسابقه به صورت عمومی و خارج از فضای محیطی سازمان صداوسیماست؛ دومی برگزاری دوره‌ای مسابقه در استان‌ها و شهرستان‌ها به منظور کشف استعدادهای سراسر کشور؛ و سوم اختصاص مربی برای شرکت کنندگان مسابقه در هر رشته با این هدف که شرکت‌کنندگان در طول مسیر مسابقه و در مراحل مختلف قبل از داوری توسط یک مربی هدایت شوند تا جنبه آموزشی برنامه هدفمند باشد.
مسابقه«یک دو صدا»، بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقه استعدادیابی رادیویی است که شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:00 با اجرای نسیم رفیعی، گزارشگری سمیه رنجکش، صدابرداری مجید آیینه و دستیار تهیه‌کنندگی مونا قنادها و تهیه‌کنندگی ساجد قدوسیان از رادیو ایران پخش می‌‌شود. در حال حاضر، سیروس همتی در کنار عباس محبی و مینا نوروزی فرد شرکت‌کنندگان مسابقه را قضاوت می‌‌کنند.

دسترسی سریع
یک دو صدا