صبح انقلاب 13 تا 22 بهمن از ساعت 6:35 به مدت 75

رادیو ایران

صبح انقلاب

رسیدن به آستانه کشورهای بسیار پیشرفته در شاخص توسعه انسانی

«معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در برنامه «صبح انقلاب» رادیو ایران گفت: با ازدواج کودکان زیر 13 سال موافق نیستیم و روی اصلاح قانون کار می کنیم

1397/11/17
|
10:00

به گزارش شبکه رادیویی ایران؛ «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در برنامه «صبح انقلاب» رادیو ایران درباره وضعیت زنان در چهلمین بهار انقلاب اسلامی گفت : در سالهای پس از انقلاب، تحولات مثبتی را در حوزه زنان داشتیم که بخشی مربوط به زمینه هایی بود که انقلاب فراهم کرد و باعث شد در حوزه آموزش خیلی از خانواده های سنتی که اجازه تحصیل به دختران نمی دانند و با تغییر تفکر به درک درستی اکنون رسیده اند و این موانع برطرف شده اند.
وی در ادامه افزود : در زمینه آموزش نرخ رشد و شتاب کم کردن بیسوادی در بین زنان بسیار بیشتر از مردان شده است چرا که قبل از انقلاب 35 درصد باسوادی داشتیم و اکنون نزدیک 90 درصد جامعه باسواد هستند و بیشتر بیسوادان مربوط به نسل قبل از انقلاب هستند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین گفت : 38 درصد دختران ما در قبل از انقلاب مدرسه نمی رفتند اما این رقم اکنون به 3 درصد رسیده است و تلاش ما این است که که این 3 درصد را به صفر برسانیم و هیچ بچه ای نباید از تحصیلات ابتدایی محروم شود و با فرمان مقام معظم رهبری حتی کودکان اتباع خارجی هم باید از نعمت تحصیل برخوردار شوند.
معصومه ابتکار با بیان اینکه گزارشی تهیه شده که در آن روندهای مربوط به زنان را طی 40 سال بررسی کردیم تصریح کرد : 40 شاخص را انتخاب کردیم و کار آماری دقیق و به دور از کار تبلیغاتی انجام شده که واقعیتها را برجسته کردیم.
ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با ذکر چند مثال در ادامه افزود : مثلأ در بخش آموزش و در آموزش عالی نرخ رشد برای زنان 17 برابر بوده ، در حالی که نرخ رشد مردان 7 برابر بوده است و اکنون تعداد خانم ها در دانشگاه ها بیشتر از مردان است.
وی همچنین با اشاره به اینکه باید برای اشتغال این دختران فارغ التحصیل برنامه ریزی شود گفت : برنامه ریزی شده است و جهت گیری دولت با نگاهی که دولت آقای روحانی به بحث کارآفرینی دارند، این بوده که زمینه ها برای کارآفرینی دختران جوان در عرصه مختلف فراهم شود که در حوزه فناوری های جدید و استارتاپ ها، خانم ها می توانند خوب عمل کنند.
خانم ابتکار همچنین افزود : در حوزه صنایع دستی حمایت از فعالین اقتصادی از طریق آموزش می تواند اثربخش باشد و در حوزه های مربوط به کشاورزی و مدیریت کسب و کار ، دوره های آموزشی برای دختران داشتیم که خیلی مورد توجه بود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه این گفت و گوی رادیویی با سعید توکلی در برنامه صبح انقلاب افزود : در زمینه روستایی سال گذشته 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ خوب برای روستاییان پرداخته شده است که 42 درصد این تسهیلات را خانم های روستایی فعال و جوان گرفتند و بنگاه های خوبی را فعال کردند و از آقایان هم بهتر عمل کردند.
ابتکار با اشاره به اینکه اینها مسیرهایی است که تلاش می کنیم با دستگاه های مختلف پیش ببریم، تصریح کرد : در حوزه هایی مثل بهداشت پیشرفت خوبی در حوزه زنان داشتیم و یکی از بحث هایی که در دوره آموزش ابتدایی و در دانشگاه مطرح می شود موضوع مهارت های زندگی است که همه باید فرا بگیرند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز زنان در کنار مشاغل بیرون از خانه، باید نقش خانوادگی را حفظ کنند و آقایان هم باید سهم خود را ایفا کنند، یادآور شد : طرحی را تحت عنوان گفت و گوی ملی خانواده ها برای ارتقای مهارت های ارتباطی در خانواده داریم.
ابتکار با تاکید بر اینکه گزارش معاونت در حوزه زنان بر روی پورتال این معاونت در حوزه های مختلف وجود دارد گفت : دستاوردهای بزرگ زنان ایرانی عرضه شده است و تلاش می کنیم در گزارشی دیگر مشکلات را هم ببینیم و برای آنها نقشه راه آینده ترسیم کنیم.
معصومه ابتکار در این گفت و گوی رادیویی خاطرنشان کرد : ما مسیر درستی را رفته ایم و ممکن است جاهایی موانع داشتیم ولی با این حال روندهای آماری نشان می دهدکه مسیر را درست رفته ایم و خیلی از تحولات، همت خود مردم بوده است و خیلی ها مربوط به فداکاری مردم و خانواده های شهدا بوده است که ما 7 هزار زن شهید داریم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین گفت : باید امید داشته باشیم و با وجود تمام تلاشی که صورت می گیرد که جوانان ایران را با اخبار دروغ ناامید کنند، واقعا این طور نیست و شاخص توسعه انسانی که سازمان ملل داده است نشان می دهد ایران هر سال رشد مستمر طی40 سال اخیر داشته است و ما اکنون به آستانه کشورهای بسیار پیشرفته در شاخص توسعه انسانی رسیده ایم.
معصومه ابتکار در پایان این گفت و گو و در پاسخ به سوالی مربوط به کودک همسری خاطرنشان کرد : با ازدواج کودکان زیر 13 سال موافق نیستیم و روی اصلاح قانون کار می کنیم و همکاری خوبی با مجلس و حوزه علمیه داریم و دعوت می کنیم از صاحبنظران که همکاری کنند و باید این مشکلات حل شود و راه حل هایی ارائه شود که در چارچوب شرع مقدس اسلام و واقعیت های کشور باشد.

برنامه صبح انقلاب از 13 بهمن تا 22 بهمن از رادیو ایران با تهیه کنندگی شهاب نادری و آرمان ستوده و با اجرای سعید توکلی و نوید نوروزی از ساعت 6:35 تا 8 پخش می شود.

دسترسی سریع
صبح انقلاب