تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

«گردنبند» روی میز «تالار آیینه» رادیو ایران

كتاب «گردنبند» اثر «گی دوما پاسان» سه شنبه سیزدهم دی در برنامه «تالار آیینه» معرفی می شود.

1401/10/13
|
16:03
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، برنامه «تالار آیینه» رادیو ایران یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها به معرفی كتاب می‌پردازد.سعید مبشری تهیه كننده «تالار آیینه» بیان كرد: سه شنبه سیزدهم كتاب «گردنبند» اثر م«گی دوما پاسان» در برنامه معرفی می شود.وی ادامه داد: «آنری رنه آلبرگی دوموپاسان» از سردمداران ادبیات فرانسه در قرن 19 به شمار می‌رود. از او بیش از 300 داستان كوتاه، شش رمان، سه سفرنامه، یك مجموعه‌ی شعر و چند نمایشنامه بر جای مانده است «گی دوموپاسان» همواره به عنوان یكی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سبك ناتورالیسم شناخته شده و الگویی بی‌نظیر برای نویسندگان پس از خود به شمار می‌رود. داستان‌های او نزدیكی خاصی به زندگی روزمره‌ دارند. شخصیت‌های آثار او همگی افرادی معمولی بوده اند با امیال و آرزوهای شناخته شده. در آثار او هیچكس از قدرت ماورای طبیعی برخوردار نبوده و حوادثی كه گریبانگیر شخصیت‌های آثار او می‌شوند همه ریشه‌ای زمینی دارند. از معروف‌ترین آثار او می‌توان به آثاری مانند پییر و ژآن، تُپلی، بابای سیمون، هورلا و یك زندگی، پنجره، اولین برف، و داستان گردنبند اشاره كرد.
مبشری افزود: داستان «گردنبند» ابتدا در روزنامه‌ی پاریسی و سپس در مجموعه داستان « قصه‌های شب و روز» منتشر شد. منتقدان بر این باورند كه داستان «گردنبند» شباهت قابل توجهی به رمان «مادام بوواری» اثر گوستاو فلوبر دارد. اگرچه بین این دو اثر تفاوت‌های بارزی وجود دارد، وجه اشتراك هر دو داستان « فرار از سرنوشت» است.
تهیه كننده «تالار آیینه» در پایان تصریح كرد: علاقه مندان می‌توانند این برنامه را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:00 از رادیو ایران بشنوند.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه