تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

سالروز بزرگداشت شاعر حكیم نظامی گنجوی در «تالار آیینه»

برنامه «تالار آیینه» با معرفی كتاب «خسرو و شیرین» روز بزرگداشت شاعر حكیم «نظامی گنجوی» را گرامی می دارد.

1401/12/21
|
09:34
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» بیان كرد: یكشنبه 21 اسفند، كتاب « خسرو و شیرین » اثر ارزشمند «نظامی گنجوی بررسی می شود.
وی ادامه داد: حكیم نظامی در قرن ششم هجری قمری در گنجه (آذربایجان كنونی) به دنیا آمد. نظامی را در كنار حافظ شیرازی، سعدی و فردوسی یكی از چهار ستون ادب فارسی می‌دانند. شاعری قصه پرداز كه آثار مهمی را در حوزه ادبیات تعلیمی پدید آورده است.
مبشری افزود: اگرچه پیش از نظامی نیز داستان سرایی در زبان فارسی وجود داشت اما تنها شاعری كه توانست تا پایان قرن ششم شعر تمثیلی را در زبان فارسی به اوج تكامل برساند، نظامی است.
او در انتخاب كلمات مناسب و ایجاد تركیبات نو و خاص و اختراع معانی و مضمون‌های تازه و دلپسند و در توصیف بی‌مانند است. مهارت او در تنظیم و ترتیب منظومه‌هایش مقلدان بسیاری را پس از او به دنبال آورد.
این تهیه كننده رادیویی خاطر نشان كرد: پنج گنج نظامی گنجوی عبارت‌ست از «مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیكر و اسكندرنامه» كه در برنامه روز یكشنبه به مناسبت گرامیداشت سالروز
تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» در پایان یادآوری كرد: علاقه مندان می‌توانند این برنامه را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:00 از رادیو ایران بشنوند.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه