تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

شناخت اندیشه و آثار دكتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی در «دنیای دینانی»

برنامه «تالار آیینه» یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها به معرفی كتاب می‌پردازد.

1402/02/06
|
16:48
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» بیان كرد: سه شنبه پنجم اردیبهشت، كتاب ««دنیای دینانی»، اثر دكتر «محمدجعفر محمدزاده» نقد و بررسی می شود.

وی ادامه داد: دكتر «محمدجعفر محمدزاده»، نویسنده، پژوهشگر، استاد دانشگاه ادبیات و مدیر رادیو سراسری ایران است. مبشری افزود: كتاب «دنیای دینانی»، در شناخت اندیشه و آثار دكتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی به چاپ رسیده و در‌برگیرنده بخشی از آثار و افكار دكتر دینانی از نگاه نویسنده است.

این كتاب در 124 صفحه در قطع رقعی و دارای دو فصل و یك مقدمه با عنوان سرسخن است. فصل نخست، مشتمل بر شش مقاله است كه سال‌های پیش در روزنامه اطلاعات انتشار یافته كه به گفته مؤلف در مقدمه كتاب، به پاس قدردانی از مقام علمی دكتر دینانی و اهمیت موضوع با مداقه ویرایشی جدید، همراه با پاورقی‌هایی افزوده به صورت كتاب درآمده است.

پرسش‌های دقیق؛ پاسخ‌های عمیق، نصیرالدین فیلسوف گفت‌وگو، عالم هستی كلام خداوند است، نگاه جدید به زندگی در اندیشه خیام، اندیشه و خرد در مكیال گفت‌وگو و ابن‌سینا فیلسوف ناشناخته عناوین شش مقاله‌ای است كه در فصل نخست كتاب آمده است.

این تهیه كننده رادیویی اظهار كرد: نویسنده در فصل دوم، به ارائه كتاب‌شناسی مختصری از 27 اثر فلسفی دكتر دینانی به صورت كوتاه و روشمند پرداخته است كه راهنمای معتبری برای شناخت آثار این فیلسوف معاصر است.

وی افزود: دكتر «محمدجعفر محمدزاده» در سرسخن آورده است «این كتاب بر آن است تا با تكیه بر گفتار و نوشتار، دو محصول عمده زبان، اندكی از دنیای فیلسوف معاصر دكتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی را بشناساند و این بهترین راه شناخت است. در غیر‌ این ‌‌صورت شناساننده به اعتبار حكم عقلی نیازمند شرایطی است كه فراهم نیست تا با آن بتوانند به شناساندن این فیلسوف گرانمایه بپردازند.»

تهیه كننده برنامه «تالار آیینه» در پایان تصریح كرد: علاقه مندان می‌توانند این برنامه را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:00 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه