تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

پژوهشی درباره ی شخصیت اسكندر در «تالار آیینه»

برنامه «تالار آیینه» یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 به معرفی كتاب می‌پردازد.

1402/05/10
|
12:33
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده «تالار آیینه» بیان كرد: سه شنبه دهم مرداد، كتاب «افسانه اسكندر» نوشته «جواد هداوند» در برنامه معرفی می شود.

وی ادامه داد: روایت اسكندر از مهم‌ترین و مبهم‌ترین الگوهای اسطوره‌ای تاریخ و فرهنگ ایران است كه در سه حوزه یونانی ایرانی و اسلامی تحت‌ تأثیر جریانات كلان‌ معرفتی (سراسطوره) با تغییرات گسترده‌ای مواجه شده و شكل جدیدی گرفته است. كاركرد اساطیر در سراسطوره اسلامی با وام گرفتن از اساطیر سرزمین‌های جدید به منظور تبیین و تأیید مفاهیم و آموزه‌های دینی از استراتژی‌های كارآمد فرهنگی مسلمانان است.

تهیه كننده «تالار آیینه» تصریح كرد: نویسنده در این كتاب ماحصل پژوهش خود را درباره نمودهای شخصیت «اسكندر مقدونی» (323-356 ق. م) در ادبیات پارسی ارائه كرده است.

بدین‌منظور وی با نگاهی به اسناد تاریخی، به ویژه آثار یونانیان به نقد و بررسی روایات مربوط به اسكندر پرداخته و ضمن ریشه‌یابی موضوع‌ها زوایا و نمودهای گوناگون این افسانه را در گستره ادبیات پارسی بررسی كرده است.

مبشری افزود: دراین بررسی درباره نژاد اسكندر چگونگی پادشاهی او حمله‌اش به ایران و چگونگی مرگ وی توضیحاتی ارائه شده است.

گفتنی است علاقه مندان می‌توانند «تالار آیینه» را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه