تالار آینه یكشنبه/سه شنبه از ساعت 22:05 به مدت 15

رادیو ایران

تالار آينه

نخبگان كردستان روی موج رادیو ایران

برنامه «تالار آیینه» یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 به معرفی كتاب می‌پردازد.

1402/07/04
|
14:52
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه كننده «تالار آیینه» بیان كرد: سه شنبه چهارم مهر، ترجمه فارسی كتاب «قانون» ابن سینا از نسخه عربی عبدالرحمان شرف كندی به كوشش انتشارات سروش و با مقدمه دكتر علی اكبر ولایتی در برنامه معرفی می شود.

وی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در یكی از بازدیدهای خود از نمایشگاه كتاب تهران، وقتی در غرفه‌ای «كتاب قانون» با ترجمه‌ی مرحوم عبدالرحمن شرف‌كندی را دیدند، خطاب به وزیر ارشاد فرمودند: شما این كتاب را دیده‌اید؟ عجب ترجمه‌ی خوبی دارد! و توضیحاتی را در مورد كتاب دادند.

مبشری افزود: پیش از ترجمه كتاب «قانون در طب» به فارسی همواره این نقص فرهنگی وجود داشت كه چرا با وجود تعلق حكیم ابوعلی سینا به ایرانیان هنوز این كتاب ارزشمند به فارسی ترجمه نشده تا اینكه زنده یاد عبدالرحمن شرفكندی مشهور به «هه ژار موكریانی» شاعر بزرگ كردستان، این كار را به شایستگی انجام داد. مجموعه هشت جلدی «قانون» شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا با ترجمه عبدالرحمن شرفكندی (هه‌ژار) منتشر شده است. دكتر علی‌اكبر ولایتی بر این مجموعه مقدمه مفصلی نوشته و به جایگاه علم و دانش در تاریخ اسلام و ایران پرداخته است.

گفتنی است علاقه مندان می‌توانند «تالار آیینه» را با اجرای شهاب شهرزاد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها ساعت 22:30 از رادیو ایران بشنوند.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
تالار آینه