صبح جمعه با شما جمعه از ساعت 09:00 به مدت 150

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند

ساجد قدوسیان تهیه كننده برنامه «صبح جمعه با شما در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا اعلام كرد:

1400/09/24
|
15:38
|

تهیه كننده برنامه «صبح جمعه با شما»، معتقد است، رادیو هنوز جایگاه خوش را در میان مخاطب دارد. او همچنین می‌گوید، برنامه «صبح جمعه» چون حرف مردم را می‌زند، با مخاطب ارتباط برقرار می‌كند.

ساجد قدوسیان، تهیه كننده برنامه «صبح جمعه با شما»، درباره ساخت این برنامه چندین ساله رادیویی، به ایسنا توضیح داد: حدود هفت سال است كه تهیه كننده برنامه «صبح جمعه با شما» هستم؛ البته با عنوان سازمانی فقط تهیه كننده هستم و عملا مسوولیت سردبیری و كارگردانی برنامه هم برعهده خودم است. در طول این‌ سال ها چند بار نام این برنامه عوض شد. ما هم در ابتدا كه برنامه را شروع كردیم با نام «رادیو جمعه» شروع كردیم و از سال 97 عنوان برنامه به همان نام قدیمی «صبح جمعه با شما» برگشت زیرا مردم این برنامه را همیشه با همان نام قدیمی می‌شناسند.

به گفته وی تصمیم مدیران شبكه به ویژه دكتر محمدزاده (مدیر رادیو ایران) این بود كه نام برنامه به همان نام اولیه‌اش یعنی «صبح جمعه با شما» برگردد تا حاشیه‌های اسمی برنامه تمام شود. این اتفاق هم برای مخاطب و هم برای هنرمندان برنامه بهتر بود.

قدوسیان كه تهیه كننده جوانی است و مدتی است كه ساخت برنامه‌ای كه از دهه 50 به روی آنتن رفته است را بر عهده گرفته، درباره چالش‌ها و دشواری‌های ساخت برنامه‌های قدیمی و نوستالژیك رادیو، عنوان كرد: ساخت این برنامه همیشه سخت بوده است. ولی در دل همین سختی ها شیرینی هایی اتفاق می‌افتد. برای مسابقات ورزشی اینگونه عنوان می شود كه حفظ قهرمانی از خود قهرمان شدن سخت تر است اما برای «صبح جمعه با شما» هم همینطور است. چون برنامه شناخته شده‌ای بوده و مردم نسبت به این برنامه حس نوستالژیك دارند، طبیعتا حفظ این برنامه دشواری‌های خاص خودش را در حوزه‌های مختلف دارد. بخشی از این دشواری حفظ مخاطبان است، بخشی به روز بودن است و بخشی چیدمان هنرمندان برنامه است. این سختی‌ها وجود دارد و در این سال‌ها با این سختی ها دست و پنجه نرم كردیم تا بتوانیم این فضا را حفظ كنیم.

او درباره جذب مخاطب جوان به رادیو گفت: زمانی رسانه فقط رادیو و تلویزیون بود و زمان اوج برنامه «صبح جمعه با شما» یك شبكه رادیویی بیشتر نبود و مردم سرگرمی جز این فضاها نداشتند. اما الان شرایط اینطور نیست. خیلی سخت می‌شود اقبال مردم را به دست آورد. همین كه ما ترفندها و روش‌هایی را پیدا كنیم كه بتوانیم باز هم مخاطب را پای برنامه «صبح جمعه با شما» بنشانیم شاید بتوان گفت بزرگترین چالش برنامه است كه دائما با آن درگیریم و همین باعث شده پروسه ضبط برنامه طولانی تر شود. ما حدود 10 روز پروسه پیش تولید و تولید را داریم تا برنامه به آنتن برسد. ضمن اینكه جلسات گردشی و ثابت هم با بازیگران و با اتاق فكر برنامه كه متشكل از نویسندگان و سیاست گذاران برنامه هست، داریم.

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند

قدوسیان در عین حال افزود: از روز اولی كه من آمدم نگاهم این بود كه هم مخاطب قدیمی برنامه را حفط كنیم و هم مخاطب جدید به برنامه اضافه كنیم. الان نمی‌توانم بگویم بازخورد، بازخورد خوبی نیست؛ «صبح جمعه با شما» با وجود همه این تعدد رسانه‌هایی كه وجود دارند پر مخاطب ترین برنامه رادیو است.

این تهیه كننده درباره تعامل مخاطبان برنامه «صبح جمعه با شما» با این برنامه رادیویی گفت: هر كسی كه دغدغه روز و دغدغه جامعه را داشته باشد می‌تواند مخاطب «صبح جمعه با شما» باشد. چون رسالت اصلی این برنامه انعكاس حرف مردم به مسوولان و یا یكسری نقدهای اجتماعی مردم به مردم است و به نوعی فرهنگ سازی است. پس هر كسی كه دغدغه این امور را دارد، می‌تواند مخاطب «صبح جمعه با شما» باشد.

قدوسیان خاطرنشان كرد: برای جذب مخاطب جوان در كنار پیشكسوتان و هنرمندان به نامی كه در این برنامه بودند و بعد از وقفه‌ای كه در ساخت ایجاد شده بود دوباره برگرداندن این عزیزان واقعا كار ساده‌ای نبود، سعی كردم از جوان‌های تئاتری ـ رادیویی هم استفاده كنم تا نسل جدیدی از برنامه را بتوانیم بسازیم. ما خوراك محتوایی مان را از مخاطب می‌گیریم. ما معمولا پیامك های بسیاری در زمان پخش برنامه داریم كه در خیلی از آن‌ها مردم به ما سفارش می‌دهند به موضوعات مد نظرشان بپردازیم. مثلا اینكه نان گران شده یا آسفالت فلان منطقه خراب است. نمی‌گذاریم هیچ خبری در هیچ هفته‌ای از دستمان در برود و سعی می كنیم در 150 دقیقه برنامه به همه اتفاقاتی كه در هفته گذشته افتاده هرچند كوتاه حتما بپردازیم تا مخاطبمان را راضی نگه داریم.

قدوسیان درباره تاثیر كرونا بر ساخت برنامه «صبح جمعه با شما» كه گوینده‌های پیشكسوت و پا به سن گذاشته‌ای هم دارد، عنوان كرد: كرونا برای همه مشكلاتی را ایجاد كرد و برای ما هم همینطور بود. بخشی از آن مسائل فردی بود و بخشی دیگر مسائل عمومی بود كه به برنامه آسیب جدی زد. در دوره‌ای ما اذیت شدیم هنوز هم دچار مشكل هستیم. به ویژه اینكه ما افراد مسن و پیشكسوت كه سرمایه‌های این برنامه و سرمایه‌های رادیو و هنر این ممكلت هستند را در برنامه مان زیاد داریم. اما كرونا پیر و جوان نمی‌شناسد و جوان‌هایی كه می‌توانند آینده برنامه را رقم بزنند هم هستند. تنظیم این ماجرا سخت بود. برنامه «صبح جمعه» از معدود برنامه‌هایی است كه درحضور مخاطب ضبط می شد كه با آمدن كرونا این امكان متوقف شد. هنوز هم امیدواریم فضایی اتفاق بیفتد كه ما برگردیم و بتوانیم خارج از سازمان و در حضور مخاطب برنامه را ضبط كنیم. این قضیه برد دو طرفه داشت. هم هنرمندان ما خیلی لذت می بردند از این ارتباط مستقیم با مخاطب و هم ما قبل از رسیدن برنامه به آنتن بازخورد نمایش‌ها، طنزآهنگ ها و بخش‌های مختلفی كه ضبط می‌كردیم را از مخاطب دریافت می كردیم و این انرژی دو طرفه بود.

به گفته وی كرونا باعث شده است كه نزدیك به دوسال، «صبح جمعه با شما» بدون حضور تماشاگر ضبط می شود و این یك آسیب هیجایی به برنامه وارد كرده است.

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند

او افزود: به خاطر تعداد بالای عوامل برنامه كه بیش از 50 نفر هستند و برای اینكه آسیب نبینند، مجبور شدیم نیروها را تقسیم كنیم و آن اوایل حتی دو ـ سه روز در هفته ضبط می گذاشتیم تا افراد كمتری در یك ضبط حضور داشته باشند. الان هم تلاش من بر این است كه بیش از 13 ـ14 نفر سر ضبط حضور نداشته باشند. این موضوع مشكلاتی را به وجود آورده؛ چیدمان برنامه و بستن كنداكتور برنامه را دچار مشكل كرده ولی خب چاره‌ای هم نیست.

تهیه كننده صبح جمعه با شما تصریح كرد: با وجود رعایت تمام پروتكل ها، انا از آنجا كه هنرمندان ما در محیط‌های دیگری هم حضور داشتند، خیلی از همكارانمان مبتلا شدند، ولی خداراشكر سلامتی شان را به دست آوردند. برخی را به برنامه دعوت نكردم یا خیلی كم دعوت كردم به خاطر مریض احوالیشان و یا سن بالایشان. مثلا آقای صباغی كه در این دو سال فقط پنج ـ شش دفعه بیشتر دعوتشان نكردیم چون سنشان بالا بود و من نگرانشان بودم كه خدایی نكرده اتفاقی برایشان نیفتد. با همه این احوال ما سعی كردیم «صبح جمعه با شما» بماند. برخی پیشنهاد می‌دادند تعطیلش كنیم ولی بالاخره خود همكاران كمك كردند، حفظش كردیم و طی هر شرایطی خدارا شكر به آنتن رسید.

این تهیه كننده رادیو در پاسخ به این سوال كه با وجود رسانه‌های متعدد، رادیو توانسته جایگاه خودش را در میان مردم حفظ كند؟ گفت: بله درست است رسانه‌ها زیاد شده ‌اند و ما نمی‌توانیم شاهد آن اتفاقی كه در دهه شصت برای رادیو افتاده، باشیم ولی اگر رادیو در دنیا رسانه كاربلدی نبود تا الان حذف شده بود. پس به درد می‌خورد. من معتقدم رادیو رسانه بحران است و در شرایط خاص می‌تواند كاركرد اساسی خودش را داشته باشد. در مخاطب فعلی رادیو با همه این شرایط «صبح جمعه» جایگاه خودش را در طول این سال‌ها به عنوان ماندگار ترین برنامه طنزی كه از رادیو پخش می‌شود، حفظ كرده و ان شاءالله حفظ خواهد كرد.

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند
ساجد قدوسیان
او با بیان اینكه هر رسانه‌ای كه می‌آید مدیوم و تعریف خاص خودش را دارد، افزود: كمدی كه در رادیو شكل می‌گیرد اثبات شده است. كمدی رادیویی یعنی این شكل برنامه «صبح جمعه با شما». در طول این سال‌ها خیلی ها خواسته‌اند فرمش را عوض كنند شاید یك دوره‌ای موفقیت‌هایی هم كسب كرده‌اند اما در نهایت دیدیم كه شكل ماندگارش همان اتفاقی است كه در برنامه «صبح جمعه» افتاده. رادیو جایگاهش را دارد. اگر مفید نبود در دنیا حذف می‌شد. هر رسانه‌ای جایگاه خودش را دارد و ما هر رسانه‌ای را در هر موقعیتی باید با خودش بسنجیم.

قدوسیان در پاسخ به این سوال كه به گفته برخی هنرمندان خنداندن مخاطب در روزگار فعلی سخت شده، «صبح جمعه با شما» به عنوان یك برنامه طنز چگونه این رسالت را انجام می‌دهد؟ گفت: من چندین سال است كه رویه ای را در پیش گرفتم كه تا الان جواب داده است. رسالتی را برای برنامه «صبح جمعه» تعریف كردیم كه این رسالت از قدیم بوده و ما كمی پرنگ ترش كردیم؛ آن این است كه در درجه اول به مطالبات مردم بپردازیم و صدای مردم باشیم، اما با زبانی نمكین و طنز. علاوه بر آن هیجانی را در برنامه تزریق كنیم كه بتواند شور و شعفی را به مخاطب برنامه بدهد. لزوما قرار نیست مخاطب «صبح جمعه» در روزگار فعلی قهقهه بزند، همین كه لبخندی بزند یا نكته ای را بشوند كه دلش خنك شود و بگوید این حرف من بود همین برای ما كافی است. همین كه مخاطب احساس كند مجموعه‌ای وجود دارد كه از دل خودش است و دردش را می‌شناسد و درصدد مطرح كردن این مشكلات است، كافی است.

تهیه كننده «صبح جمعه با شما» در پایان گفت و گو با ایسنا خاطرنشان كرد: هر كسی كه دغدغه زندگی اجتماعی داشته باشد اگر پای برنامه «صبح جمعه با شما» بنشیند مخاطبش می شود چون ما به این دغدغه می پردازیم. چه جوان 25 ساله باشد چه یك آدم 70 ساله. برای بهتر كردن حال مردم در درجه اول سعی كردیم حرف مردم را بزنیم و در كنار آن انگار در یك دورهمی چند نفر میدان داری می‌كنند كه خنده‌ای بر لب جمع بیاید. سعی كردیم در كنار مردم باشیم و خودمان را جدای از مردم ندانیم. همانطور كه می‌گویند رادیو رسانه گرمی است و «صبح جمعه» كمی هم پا را فراتر گذاشته و رابطه صمیمی تری با مخاطبش دارد. طبق آنچه از بازخوردها می‌بینیم این اتفاق افتاده و امیدواریم بتوانیم این مسیر را بهتر و جذاب تر ادامه دهیم.

قرار نیست مخاطب «صبح جمعه با شما» در شرایط فعلی قهقهه بزند
تصویری قدیمی از «صبح جمعه با شما» با حضور منوچهر نوذری
«صبح جمعه با شما» هر جمعه ساعت 9 تا 11:30 به تهیه كنندگی، سردبیری و كارگردانی ساجد قدوسیان از رادیو ایران پخش می‌شود.

دسترسی سریع
صبح جمعه با شما