راهی به آبادی شنبه، دوشنبه، چهارشنبه از ساعت 22:05 به مدت 20 دقیقه

رادیو ایران

راهي به آبادي

روستای قنات ملك، زادگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

برنامه «راهی به آبادی» همزمان با چهارمین سالگرد سردار دل ها به روستای قنات ملك محل زادگاه این شهید والامقام رفته و با یكی از اهالی این روستا گفت و گو كرده است.

1402/10/16
|
10:33
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، علی رشیدی گزارشگر رادیو ایران در ابتدا توضیحاتی از این روستا داد: این روستا 200كیلومتر بعد از شهر كرمان است. سپهبدشهیدحاج قاسم سلیمانی زاده روستای قنات ملك واقع در دهستان جواران شهرستان رابُر كرمان بود.

رفتن به روستایی كه خیلی معمولی است و هیچ‌چیز خاصی ندارد ولی زادگاه مردی مثل سردارشهیدحاج قاسم سلیمانی است، دانه‌ی هزار و یك حرف و نكته در دل مسافرانش می‌كارد تا شاید روزی جوانه بزنند. مثل اینكه می‌توان اسطوره و قهرمان یك نسل یا نسل‌ها شد و فقط در یك روستای دورافتاده به دنیا آمد، می‌شود بزرگ شد به شخصیتی مهم و اسطوره ای تبدیل شد و زادگاه و خاطرات آن را فراموش نكرد.

سرداری كه با وجود همه مشغله‌ و مسئولیت‌ها، از زندگی عشایری‌اش فرار نكرد؛ هیچگاه روستا و زادگاهش را فراموش نكرد و به گفته اهالی، همیشه اگر مجالی هرچند كوتاه می‌یافت به كرمان و روستا برمی‌گشت. آنجا خانه ساخت؛ زمین‌های رهاشده در اطراف روستا كه در مسیر جریان آب، بیهوده و بی‌ثمر مانده بودند را حصار كشید، درخت كاشت و البته به همت خود اهالی، مسجدی بزرگ بنا كرد كه محلی باشد برای عبادت و گردهمایی مردم.

سپس با یكی از اهالی در مورد روستا و فعالیت اهالی روستا پرسید.

مرد روستایی ضمن عرض تسلیت و همدری با مردم كرمان به خاطر حادثه تروریستی 13 دی گفت: اینجا بیشتر زندگی مردم عشایری و كشاورزی است.

اهالی روستا مایحتاج خود را تولید می كنند و دامداری این روستا بر پایه دادمداری سنتی است.

وی به ایل بزرگی حد فاصل بین شهرستان های رابر و بافت و جیرفت تا مراكز كهنوج، قلعه گنج و منوجان و رودبار و فاریاب كوچ میكنند، اشاره كرد كه ییلاقشون در مناطق سردسیری شهرستان رابر است و قشلاقشون در مناطق گرمسیری جنوب كرمان.
در پایان باید گفت: قنات ملك با فخر سر به آسمان می بالد و مردمش نام حاج قاسم را با افتخار صدا می‌زنند. مردمی صبور و قانع و مؤمن دارد كه پای صحبت هر كدام بنشینی یك چیز را می‌خواهند و آن انتقام از مسببان ترور حاج قاسم است.

در ادامه این گفت و گو را بشنوید

دسترسی سریع
راهی به آبادی