پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

كاربرد واژه «ایران» در اشعار شاعران ایرانی

برنامه «پارسی گویان» این هفته پنج شنبه 19خرداد، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی به جستجوی واژه «ایران» در اشعار شاعران ایرانی می پردازد.

1401/03/19
|
17:01
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، در بررسی و مرور دیوان شاعران گذشته و معاصر، درمی‌یابیم كه همه آن‌ها خواهان سربلندی سرزمین باستانی خود و استقلال آن در همه زمینه‌ها هستند.
شاعران همواره در شعر خود، اختصاصاً در این موضوع، به مسائلی كه بر‌هم‌زننده آرامش و تهدید كننده هویت ملت ایران باشد، به مقابله برخاسته‌اند و مردم، به‌ویژه جوانان را به دفاع از وطن و حفظ نام و شهرت كشور باستانی خود تشویق و ترغیب كرده‌اند.
زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» گفت: در برنامه این هفته، با حضور دكتر محمد جعفرمحمدزاده نخست در جستجوی واژه «ایران» و كاربرد آن در اشعار مولوی،سعدی،سنایی غزنوی و شهریار خواهیم بود.
وی ادامه داد: از دیگر بخش های شنیدنی برنامه می توان به گفت و گو با عصمت الله میاخل استاد دانشگاه علامه طباطبایی افغانستانی تبار و گفتگوی تینا میركریمی با نسرین پرویزی معاون فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره كرد.
صالحی در پایان افزود: گفتنی است از این هفته بخش شاهنامه خوانی توسط فرزانه شكراللهی (كارشناس ادبی) در برنامه خوانده می شود
گفتنی است «پارسی گویان» به تهیه كنندگی زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضور دكتر محمدجعفر محمدزاده پنج شنبه ها ساعت 16:00 و باز پخش آن سه شنبه ها بعد از خبر ساعت 23:00 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان