پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

نوبت به شاعران اهل «بیلقان» رسید

در«پارسی گویان» پنج شنبه بیست و دوم دی، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی، با بخش دیگری از ارزش‌های فرهنگی كتاب «نزهه‌ المجالس» كار بزرگ خلیل شروانی آشنا می شویم.

1401/10/21
|
11:55
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر محمد جعفر محمدزاده پژوهشگر زبان فارسی بیان كرد: «بیلقان» شهری بر كرانه شمالی رود ارس در سرزمین ارّان در قفقاز جنوبی و از سرزمین‌های ایرانِ پیش از معاهده گلستان و تركمانچای است.
وی ادامه داد: شهر «بیلقان» امروزه در حدود ده هزار نفر جمعیت دارد، علاوه بر مجیری بیلقانی شاعران پارسی‌گوی بسیاری در سده‌های پنجم تا هفتم در این شهر می‌زیسته‌اند.
این پژوهشگر زبان فارسی تصریح كرد: مُجیرالدین بیلقانی شاعری نامبردار در تاریخ ادبیات ایران و از شاگردان خاقانی است؛ زبان او در شعر روان‌ است و دشواری‌های شعر خاقانی را ندارد. مُجیری بیلقانی بیشتر عمر خود را در تبریز سپری كرده و در سال 577 هجری در این شهر وفات كرده و در مقبره‌الشعرای تبریز مدفون است.
و در پایان سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی‌گویان» افزود:
در برنامه این هفته «پارسی گویان» افزون بر رباعی‌هایی از مجیری بیلقانی از پنج شاعر پارسی‌گوی دیگر اهل بیلقان به نام های «شمس‌الدین اقطع بیلقانی، شرف صالح بیلقانی، بدیع بیلقانی، رشید بیلقانی و صفی بیلقانی» خواهید شنید و تینا میركریمی گزارشگر برنامه با فارسی آموزان گفت و گو می كند وهمچنین به روال هر هفته فرزانه شكراللهی كارشناس ادبیات نیز بخش‌هایی از شاهنامه را می‌خواند.
گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضوردكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود

دسترسی سریع
پارسی گویان