پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

شرح شاعران آن سوی ارس در رادیو ایران

برنامه «پارسی‌گویان» این هفته ششم بهمن ماه از شاعران آن‌ سوی رود ارس می گوید.

1401/11/06
|
11:39
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: در برنامه این هفته دكترمحمدجعفر محمد زاده كارشناس و پژوهشگر و استاد ادبیات از شاعران پراكنده‌‌ پارسی‌گوی، سرزمین ارّان می گوید .
وی ادامه داد: هم‌چنین علاقه مندان به زبان فارسی، دو رباعی از شیخ حسین سقا كه به احتمال زیاد اهل شروان بوده و دو شاعر پارسی‌گویِ دیگر به‌نام ابوالعلا شاپور و ابوالقاسم، ( كه رباعی هایی از انها كه در نزهه‌المجالس آمده است) خواهند شنید.
صالحی افزود: در بخش دیگری از برنامه پزوهشگر و كارشناس «پارسی گویان» از سعد‌الدین لجامی شاعر دیگر اهل ارّان، كه بنا به نظر دكتر شفیعی كدكنی مثنوی طریق‌التحقیق از اوست، سخن می گوید.
تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» تصریح كرد: «حسین هزار مرد، زكی عكّاف، سعد صفّار، عزّالدین ابوالبقاء، عزیز كحّال، اطلسی، تاج صالح، جمال‌الدین عمر و حدیثی شاعران پارسی‌گوی دیگری هستند كه در نزهه‌المجالس از آنها نام برده شده و در این برنامه نمونه‌هایی از رباعی‌های آنها معرفی می شود و از دیگر بخش های برنامه به گفتگو با شاعرانی از افغانستان، گزارش تینا میر كریمی با استادان زبان فارسی از دیگر كشورها و هم چنین روایتی از شاهنامه از زبان فرزانه شكر‌اللهی اشاره كرد.
گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضوردكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان