پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

برجستگی های شعر حافظ در «پارسی گویان»

برنامه «پارسی‌گویان» پنج شنبه یازدهم اسفند، با حضور دكتر محمدجعفر محمد زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی در ادامه همراهی با شعر حافظ ، از ویژگی های منحصر به فرد اشعار این شاعر بلند نام می گوید.

1401/12/11
|
09:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر محمدزاده كارشناس برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: «تاویل‌پذیری و تحمیل‌ناپذیری» دو ویژگی خاص غزل‌های حافظ است.
وی ادامه داد: برای فهم شعر به ویژه اشعار دو معنایی و چند معنایی دو مقدمه لازم است؛ اول فهم واژگان و بعد درست خواندن شعر، پس از این لذتی به دست می‌آید كه ناشی از فهم نسبی آن شعر است.
این پژوهشگر زبان فارسی معتقد است كه در فهم شعرِ حافظ قطعیتی وجود ندارد، هر كس می‌تواند فهم خود را بگوید و در مقابل هم هیچ كس نمی‌تواند بگوید معنی شعر این است و غیر از این نیست. شعر حافظ این اجازه را به همه می‌دهد كه هركس برداشتی به فراخور فهم خود از آن داشته باشد.
سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» در خصوص بخش های مختلف برنامه گفت: در برنامه این هفته با عصمت الله میاخل، استاد زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی اهل افغانستان گفت و گو خواهیم كرد و به روال همیشه فرزانه شكراللهی روایتی دیگر از شاهنامه را می خواند.
گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان