پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

پارسی‌گوی بزرگ گنجه

برنامه «پارسی گویان»، پنج شنبه 18 اسفند، با حضور دكتر محمدجعفر محمد زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی به مناسبت هفته‌ی بزرگداشت «نظامی» از این پارسی‌گوی بزرگ گنجه می گوید.

1401/12/17
|
15:29
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، دكتر محمدزاده كارشناس برنامه «پارسی گویان» بیان كرد:رباعی ایرانی‌ترین قالب شعر است زیرا پدیدآورده رودكی پدر شعر فارسی است. بیشتر از این قالب برای مقاصد فلسفی، حكیمانه و عاشقانه استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: از اشعار «نظامی گنجوی» برمی‌آید كه او ایران‌گرایی ایران‌دوست بوده است و خمیرمایه بسیاری از داستان‌هایش نیز برگرفته از حماسه‌های اصیل ایرانی است.
به باور این استاد و پژوهشگر زبان فارسی؛ «نظامی» از شاعران جریان‌ساز است و زبانی استوار، بدیع و خلاقانه دارد.

در نزهةالمجالس جمال‌الدین خلیل شروانی، از «نظامی گنجوی» ده رباعی آمده كه پیش‌تر در دیوان اشعار فارسی او، تصحیح وحید دستگردی، نیامده است.
این كارشناس زبان و ادبیات فارسی افزود: شوربختانه باید بپذیریم كه امروزه ارزش «نظامی» در زادگاهش شناخته نمی‌شود و برآنند كه او را با وارونه‌نمایی در مسیر قوم‌سازی‌های افراطی و جعل و تاریخ‌سازی مصادره كنند.
نزهةالمجالس كه در سده هفتم تالیف شده است یكی از منابع مهمِ شناخت رباعی‌های دلكش فارسی از سده‌های پنجم تا هفتم به ویژه در مناطق قفقاز و ارّان است.

سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» در خصوص بخش های مختلف برنامه گفت: شنوندگان در این برنامه، رباعی‌هایی از «نظامی» گنجوی را خواهند شنید و هم چنین گفت و گو با قاسم رفیعا، شاعر و نویسنده از دیگر بخش‌های این برنامه است و به روال هر هفته هم فرزانه شكراللهی روایتی از شاهنانه را می خواند.

گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 16:00 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان