پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

معرفی بزرگترین شاعر پارسی‌گوی هندوستان در «پارسی گویان»

برنامه «پارسی‌گویان» پنج شنبه ها ساعت15:30 از رادیو ایران پخش می شود.

1402/08/25
|
09:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: در برنامه پنج شنبه 25 آبان، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی به مرور آثار «امیر خسرو دهلوی» بزرگترین شاعر پارسی‌گوی هندوستان خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: «امیر خسرو» از پدری ترك تبار و مادری هندی زاده شده و به زبان های دیگری چون سنسكریت و هندو و عربی تسلط داشته است، اما شعر فارسی است كه به او رفعت مقام و اندیشه بخشیده است. وی را با القابی چون «طوطی هند و سعدی هندوستان» یاد كرده‌اند.

محمدزاده كارشناس برنامه «پارسی گویان» معتقد است: تاثیر شعر «امیر خسرو» بر شاعران پارسی‌گو به ویژه حافظ و جامی دیده می‌شود و در سبك و زبان به سعدی و نظامی و سنایی نظر داشته است. شعر «امیر خسرو» حاكی از آن است كه او نه تنها به زبان فارسی بلكه به فرهنگ ایرانی تمایل و حتی تسلط دارد.

صالحی در خصوص دیگر بخش های برنامه به گزارش تینا میركریمی با پرفسور آذرمیدخت صفوی و گفت و گو با دكتر زهرا ابوالحسنی استاد دانشگاه اشاره كرد.

گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 15:30 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
پارسی گویان