پارسی گویان پنج شنبه از ساعت 16 به مدت 50

بزرگداشت «حكیم نظامی گنجوی» در رادیو ایران

برنامه رادیویی «پارسی‌گویان» پنج شنبه 17 اسفند، در آستانه روز بزرگداشت «حكیم نظامی گنجوی» شاعر پرآوازه‌ی ایرانی از این شاعر نامی می گوید.

1402/12/17
|
09:31
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیده زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: در برنامه پنج شنبه 17 اسفند، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی به مروری بر اشعار «حكیم نظامی گنجوی» خواهیم داشت.

وی ادامه داد: «حكیم نظامی» شاعر و داستان‌سرای ایرانی پارسی‌گوی در سده ششم هجری (دوازدهم میلادی) است كه به‌ عنوان صاحب سبك و پیشوای داستان‌سرایی در ادبیات پارسی شناخته شده‌ است.

آرامگاه «نظامی گنجوی»، در حاشیه غربی شهر گنجه قرار دارد. «نظامی» در زمره گویندگان توانای شعر پارسی است، كه نه‌تنها دارای روش و سبكی جداگانه است، بلكه تأثیر شیوه او بر شعر پارسی نیز در شاعرانِ پس از او آشكارا پیداست.

این تهیه كننده رادیویی افزود: روز 21 اسفندماه در تقویم رسمی كشورمان به عنوان روز بزرگداشت «نظامی گنجوی» نامگذاری شده است، از همین رو ما در برنامه پنج شنبه 17 اسفند، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی به مروری بر اشعار «حكیم نظامی گنجوی» خواهیم داشت.

صالحی در خصوص دیگر بخش های برنامه به گفت و گوی تینا میر كریم با دكتر احمد تمیم داری، ادیب زبان شناس و فارسی پژوه ایرانی و مظفر محمدی رایزن فرهنگی كشور تاجیكستان در ایران پیرامون نقش و جایگاه «حكیم نظامی» در ایران و سایر كشور ها اشاره كرد.

گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دكتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت 15:30 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
پارسی گویان