سلام صبح بخیر شنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:35 به مدت 75

رادیو ایران

سلام صبح بخير

ردپای كارت های ملی صادر نشده به كجا می رسد؟

سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور در گفت و گو با رادیو ایران: تحریم مانع صدور كارت ملی شد/ اگر مواد اولیه تامین شود، 5 ماهه كارت ها را می دهیم/ متولی صدور كارت ها ما نیستیم

1400/08/09
|
11:31
|

سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور معتقد است كه اگر تحریم و برخی موانع بر سر تامین منابع ارزی نبود، كارت های ملی به دست مردم می رسید.

به گزارش شبكه رادیویی ایران، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور در گفتگو با برنامه زنده «سلام، صبح بخیر» در خصوص وضعیت كارت های ملی گفت: كارت هایی كه از سال 97 یا 98 ثبت نام كرده اند تا الان به دست شان نرسیده است. ما تا قبل از پایان سال 96 و آغاز سال 97، بدنه كارت را وارد می كردیم و زمان صدور را تا 15 روز كاهش دادیم. یعنی دو و نیم میلیون كارت را صادر كردیم. اما به دلیل مشكلاتی مثل تحریم و تامین اعتبار ارزی برای انتقال وجه به خارج از كشور كه همه بدنه كشور را درگیر خود كرده است، دوستان به تولید داخل روی آوردند.

وی افزود: تولید داخل، مواد اولیه كارت هوشمند كه پلی كربنات هست، همچنان وارداتی است و در داخل كشور نداریم و تراشه هم در كشور تولید نمی شود. دوستان ما در چاپخانه دولتی، ناگزیرند كه مواد اولیه را وارد كنند و در داخل كشور تولید بدنه كنند. تلاش زیادی هم كرده اند كه معادل خارجی تولید كنند. بنا بود ماهیانه، حداقل یك میلیون كارت را به ما تحویل دهند. ما ظرفیت تولید دو و نیم میلیون كارت را داریم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور با بیان اینكه سازمان ثبت احوال كشور متولی جمع آوری اطلاعات و صدور كارت است، خاطرنشان كرد: بر اساس قانون، تحویل بدنه كارت بر عهده چاپخانه دولتی است و خودشان شاید مشكلاتی داشته باشند. بیش از 62 میلیون نفر ثبت نام كرده اند و حدود 51 میلیون و 750 هزار كارت صادر كردیم. حد فاصل بین صدور كارت كه تحویل شده و درخواستی كه دادند، اگر از سمت چاپخانه تامین شود، ما ظرف 6-5 ماه كارت ها را تحویل می دهیم.

ابوترابی با اشاره به اینكه مكررا اعلام كرده ایم كه چاپخانه ملی كشور تلاش شان را می كنند اما مشكلات خودشان را دارند، عنوان كرد: در خصوص تامین مواد اولیه كارت باید مشكلات حل شود. من شنیده ها را عرض می كنم كه هم مشكلات تامین مواد اولیه و هم اعتبار ارزی را دارند. ما توجیه و دلیلی نداریم. دكتر وحیدی از زمان مسئولیت شان، هر هفته درگیر هستند تا بتوانند این مشكل را حل كنند. چون می گویند این حق الناس است.

وی در توضیح حضور شركت دانش بنیان برای حل این مشكل گفت: شركت های مختلفی طرح موضوع كردند اما چاپخانه نتوانستند تایید كنند. چون بر اساس قانون، متولی صدور اوراق بهادار را مشخص كرده اند. گاهی اشاره می كنند به تراشه تلفن همراه كه اینها متفاوت است. كشورهایی مثل چین و كره و یكی دو كشور دیگر تولید می كنند.

ابوترابی در پایان تاكید كرد: ما كارت را با تراشه كامل وارد می كردیم و كارت ها را صادر می كردیم. اما همانطور كه عرض كردم، مشكلی كه پیش آمد، متاسفانه نتوانستیم كارت ها را برسانیم. كسانی كه ثبت نام كرده اند در برخورداری از خدمات دولتی مشكلی ندارند.

برنامه «سلام صبح بخیر» شنبه تا پنج شنبه هر هفته ساعت 6:35 به تهیه كنندگی «حسین معصومی» و «زهرا قائدی» و اجرای «سعید توكلی» و «محمد نظری» از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع
سلام صبح بخیر