ایران امروز شنبه تا سه شنبه از ساعت 12:40 به مدت 70

عبور از سرما با صرفه جویی در مصرف گاز

یك كارشناس در حوزه گاز طبیعی در گفت و گو با «ایران امروز» گفت: بیش از 95 در صد از خانواده های ایرانی از گاز طبیعی استفاده می كنند.

1402/11/09
|
15:19
|

به گزارش روابط عمومی رادیو ایران، در چند روز گذشته مصرف گاز خانگی با سرد شدن هوا افزایش داشته است.و افزایش مصرف گاز همواره با هشدار صرفه جویی همراه است و این در حالی است كه برخی معتقدند: «چرا ایران به عنوان یكی از بزرگ‌ترین كشورهای دارای منابع گازی، باید در مصرف گاز صرفه جویی كند؟»

شهاب محمودی كارشناس حوزه گاز در پاسخ به این سوال گفت: بیش از 95 در صد از خانواده های ایرانی از گاز طبیعی استفاده می كنند مردم ایران مردم پرمصرفی هستند، اما آنچه چاره ساز است كشور ما نیز مانند بسیاری از كشورهای دیگر باید انرژی مورد نیازش را از سبدهای مختلف تأمین كند. اتكای بیش از اندازه ما به گاز، سبب می‌شود هر سال با كمبود گاز مواجه شویم.

وی ادامه داد: به دلیل اتكای بیش از اندازه به گاز، همواره مشكل گاز وجود دارد. انرژی هسته‌ای، آب، باد و انرژی خورشید دیگر منابع تجدیدپذیری هستند كه سال‌هاست درباره آن صحبت می‌شود، اما اقدام در خوری انجام نمی‌گیرد.

محمودیان تصریح كرد: اگر بخواهیم به دیگر مشكلات كشورمان در حوزه مصرف انرژی اشاره كنیم، باید به غیراستاندارد بودن ساختمان‌ها اشاره كنیم كه بخش زیادی از مصرف خانگی ما را هدر می‌دهد.

در حالی كه در كشورهای توسعه یافته قوانین سفت و سختی برای ساختمان‌سازی و عایق بودن ساختمان‌ها تصویب كرده‌اند، در كشور ما ساختمان‌سازی قاعده و قانونی ندارد. بسیاری از خانه‌هایی كه ما در آنها زندگی می‌كنیم، خود عامل هدررفت انرژی هستند.

جدا از غیراستاندارد بودن خانه‌ها، استفاده مردم ما از بخاری‌های قدیمی یكی دیگر از عوامل هدررفت گاز خانگی است. پژوهش‌ها و تجربیات زیادی هستند كه نشان می‌دهند با یك تغییر كوچك در بخاری‌ها و وسایل گرمایشی، میزان زیادی از مصرف گاز ذخیره می‌شود

این كارشناس حوزه گاز در پایان افزود: به صورت كلی باید گفت مدیریت مصرف انرژی و حل مشكل گاز یك مسأله یك خطی نیست و باید برای رفع آن سبدی از راهكارها را پیش روی گذاشت.

گفتنی است «ایران امروز» یكشنبه ها به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی و اجرای احمد طبعی ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
ایران امروز