ایران امروز شنبه تا سه شنبه از ساعت 12:40 به مدت 70

ضرورت افزایش سهم اقتصاد ایران از دریا

برنامه «ایران امروز» سه شنبه 22 اسفند، با حضور كارشناسان و صاحب نظران پیرامون برنامه‌ریزی برای افزایش سهم اقتصاد ایران از دریا، گفت و گو می كند.

1402/12/22
|
12:01
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، توسعه دریامحور و اقتصاد دریا كه به تازگی در سطح كشور ایران و سایر كشورها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته، گامی مؤثر در اشتغال و توسعه هر منطقه محسوب می‌شود.

مریم بانو فطرتی تهیه كننده برنامه «ایران امروز» سه شنبه ها گفت: بدون شك استفاده پایدار از ظرفیت منابع و گستره‌های آبی اعم از اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و جزایر برای رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد اشتغال پایدار و در نهایت افزایش تولید ناخالص داخلی جوامع تعریف می‌شود.

وی ادامه داد: حوزه اقتصاد دریا فراتر از مواردی از قبیل شیلات و گردشگری دریایی بوده و براین اساس مستلزم ظهور و حمایت از صنایع مرتبط با آب و دریا و ازجمله حمل ونقل دریایی، گردشگری دریایی، انرژی‌های تجدیدپذیر، آبزی پروری و شیلات، بیوتكنولوژی دریایی، زیست هواشناسی و معدنكاری دریایی است.

اقتصاد دریامحور، راهبردی اساسی، توسعه‌ای و كنش‌گرا و درنهایت تحول آفرین است چرا كه در سطح بالایی نهادها و سازمان‌های زیادی را درگیر می‌كند.

فطرتی در پایان افزود: در برنامه سه شنبه میزبان مهندس محمدحسین علامه، معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و‌منابع سازمان بنادر و دریانوردی و رییس دبیرخانه ملی اقتصاد دریا و دكتر حسین عباس نژاد مدیركل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، دبیر كارگروه توسعه دریا محور خواهیم شد و پیرامون طرح های كلان و خرد مؤثر در اقتصاد معیشتی و نمونه هایی از برنامه های به نتیجه رسیده و برنامه های در دست انجام گفت و گو خواهیم كرد.

گفتنی است «ایران امروز» سه شنبه ها به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی، اجرای احمد طبعی و هماهنگی اكرم خیرخواه ساعت 12:40 از رادیو ایران پخش می شود.z

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
ایران امروز