نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

یادی ازاستاد «عبدالكریم قریب» در رادیو ایران

برنامه «نگین» دوشنبه 28 فروردین، یادی از زنده یاد «عبدالكریم قریب» پدر علم زمین‌شناسی ایران می كند.

1402/01/28
|
13:42
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران،عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» گفت: این برنامه به معرفی نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می‌پردازد.

وی ادامه داد: در سالی كه استاد «عبدالكریم قریب» دیپلم گرفت، تعداد فارغ‌التحصیل‌های دیپلم آن قدر اندك بود كه به ایشان گفته شد در هر دانشكده‌ای كه دوست دارند، می‌توانند ادامه تحصیل دهند و استاد در این زمینه این گونه اظهار نظر كردند:«من در ابتدا شش ماه در رشته ریاضی ادامه تحصیل دادم ولی بعد نظرم تغییر كرد و رشته علوم طبیعی را انتخاب كردم و تا پایان تحصیلات دوره‌ لیسانس در این رشته ماندم، به خصوص چون زمین‌شناسی بخشی از این رشته تحصیلی بود و من به مرور زمان به آن بسیار علاقه‌مند شده بودم، در این رشته ماندم».

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: علاقه‌ وافر استاد قریب به زمین‌شناسی تا آنجا پیش رفت كه نامبرده موفق شد در مدت سه سال، مدرك لیسانس علوم طبیعی را از دانشسرای عالی (قدیمی‌ترین دانشگاه كشور تاسیس سال 1298، این مركز بعدها به دانشگاه تربیت معلم تغییر نام داد و اكنون با نام دانشگاه خوارزمی شناخته می‌شود) اخذ نماید.

علایی افزود: ایشان موسس و رئیس كمیته غارشناسی ایران نیز بوده‌است و در مدت پنجاه سال كار آموزشی و پژوهشی موفق به تالیف، ترجمه و چاپ كتاب در زمینه علوم زمین و سایر مباحث روز دنیا شد، تا جایی كه به واسطه تحقیقات و تالیفات متعدد از سوی جامعه زمین شناسان كشور به عنوان پدر علم زمین شناسی ایران شناخته و معرفی شد. و سرانجام در 17 بهمن سال 1381 بر اثر سكته قلبی درگذشت و بنا به وصیتش در زادگاهش آشتیان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان به‌خاك سپرده شد.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و با اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین