نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

زندگی مفسر المیزان در رادیو ایران

برنامه «نگین» سه شنبه دوازدهم اردیبهشت مروری بر زندگی، زنده یاد سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی، مفسر، فیلسوف، اصولی، فقیه، عارف و اسلام‌شناس ایرانی دارد.

1402/02/12
|
14:07
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» گفت: این برنامه به معرفی نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می‌پردازد

وی ادامه داد: علامه طباطبایی از عالمان تأثیرگذار شیعه در فضای فكری و مذهبی ایران در قرن 14ش بود. او نویسنده تفسیر المیزان و شیعه در اسلام و كتاب‌های فلسفی بدایة الحكمة، نهایة الحكمة و اصول فلسفه و روش رئالیسم است.

این تهیه كننده رادیویی تصریح كرد: طباطبایی شاگردان متعددی را تربیت كرد كه مرتضی مطهری، سید محمد حسینی بهشتی، محمدتقی مصباح یزدی، حسن حسن‌زاده آملی، عبدالله جوادی آملی و ناصر مكارم شیرازی از جمله آنان بودند.

همچنین،وی نشست‌های علمی‌ای با هانری كربن، فیلسوف و شیعه‌شناس فرانسوی، داشت كه زمینه‌ساز معرفی تشیع به اروپاییان شد.

علایی افزود: اهمیت محمدحسین طباطبایی به جهت زنده كردن حكمت و فلسفه و تفسیر در حوزه‌های تشیع، بعد از دورهٔ صفویان بوده‌است. به ویژه اینكه وی به بازگویی و شرح حكمت صدرایی بسنده نكرده، به تأسیس معرفت‌شناسی در این مكتب می‌پردازد. همچنین با انتشار كتب فراوان و تربیت شاگردان، در دوران مواجهه با اندیشه‌های غربی، نظیر ماركسیسم، به اندیشه دینی حیاتی دوباره بخشیده، حتی در نشر آن در مغرب زمین نیز می‌كوشد.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و با اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین