نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

مروری بر زندگی فیلسوف و اندیشمندی دیگر در رادیو ایران

برنامه «نگین» شنبه سوم تیر، مروری بر زندگی «دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی» دارد.

1402/04/03
|
14:06
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» گفت: این برنامه به معرفی نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می‌پردازد.و در برنامه شنبه سوم تیر، مروری بر زندگی «دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی» نویسنده، حكیم و فیلسوف ایرانی است.

وی ادامه داد: بخشی از شهرت وی به علت پژوهش در حكمت اشراق و سهروردی و احیای آن در سال‌های اخیر است. «دینانی» تسلط خاصی بر فلسفه ابن سینا، ابن رشد، سهروردی، ملاصدرا و به طور كلی نحله های فلسفه اسلامی و اندیشه های فیلسوفان مسلمان دارد. وی با بررسی تمامی آثار و نوشته‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی تاكنون چندین كتاب مهم در رابطه با فلسفه و افكار این فیلسوف ایرانی نگاشته‌است.
«دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی» هم‌اكنون استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است.

علایی افزود: «دكتردینانی» تاكنون بیش از چهل كتاب و مجموعه نگاشته‌است و صدها مقاله. وی سه بار جایزه كتاب سال را به دست آورده‌است. آثار او بسیار است به طوری كه تاكنون هیچ مركزی تمامی آثار مكتوب و صوتی او را جمع‌آوری نكرده‌است. آثار صوتی و تصویری او مربوط به كلاسها، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های مستندی است كه طی چهل سال گذشته صورت گرفته شده‌است.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و با اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین