نگین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 14:55 به مدت 15 دقیقه

رادیو ایران

نگين

زندگینامه و آثار محمدرضا شفیعی كدكنی در رادیو ایران

برنامه «نگین» به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می پردازد.

1402/11/04
|
08:10
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» بیان كرد: چهار شنبه چهارم بهمن، مروری بر زندگی و آثار «محمّدرضا شفیعی كدكنی» ادیب، نویسنده، پژوهشگر و شاعر ایرانی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: «شفیعی كدكنی» در روستای كدكن در خانواده‌ای اهل علم دیده به جهان گشود. دكتر شفیعی از استادان بارز و متبحر ادبیات معاصر ایران و از محققین بزرگ به شمار می‌رود كه در نقد شعر و ادب فارسی صاحب نظر است و در شعر و شاعری نیز مقام والایی دارد و صاحب سبك و شیوه خاصی است كه او را به عنوان شاعری پیشرو می‌شناسند.

تهیه كننده برنامه نگین افزود: وی در ‌جوانی ‌به ‌شعر و شاعری ‌پرداخت و ‌نام مستعار ‌(م‌. سرشك‌) را برگزید، «شفیعی كدكنی» سرودن شعر را از جوانی به شیوه قدمایی آغاز كرد و پس از چندی به سبك نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد.

علایی تصریح كرد: «شفیعی» با انتشار دفتر شعر «در كوچه باغ‌های نشابور» نام‌آور شد. آثار او را می‌توان به سه گروه انتقادی و نظری و مجموعه اشعار خود وی تقسیم كرد.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل‌ عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می شود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع
نگین